Yoğun bakım ünitesinde yatan ve kültürde üremesi olan hastalarda CRP/albümin, prokalsitonin/albümin, nötrofil/lenfosit oranları ile mortalite arasındaki ilişki
Association between mortality and C-reactive protein/albumin, procalcitonin/albumin, and neutrophil/lymphocyte ratios in icu patients with positive culture results
- Tez No: 912412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bakteriyemide erken tanı ve tedavi hastalığın seyri, tedavi başarısı ve maliyet azaltılması gibi pek çok faydayı beraberinde getirir. Yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) bulunan kritik hastalarda bu durum hayati önem taşır. Bundan dolayı daha hızlı pozitifleşebilen çeşitli biyomarkerların rutin kullanımına ihtiyaç vardır. Biz de bu çalışmamızda YBÜ'de interne edilip kültürde üremesi olan hastalarda kültür üremeleri ile C-reaktif protein / Albümin oranı (CAO), Prokalsitonin/Albümin oranı (PAO) ve Nötrofil/Lenfosit oranları (NLO) arasındaki ilişki ve bu değerlerin mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Ek olarak ilk yatışlarında hastaların hemoglobin ve mean corpuscular volume (Ortalama Eritrosit Gövde Hacmi, MCV) değerlerini de karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Dahiliye YBÜ'de 2022-2023 yılları arasında yatmış olup kültürde üremesi olan 246 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların C-reaktif protein (CRP) (0-5 mg/L), prokalsitonin (PCT) (0-0,5 ug/L), albümin (alb.) (35-52 g/L), nötrofil (nöt.) sayısı (0,9-6,0 10^3/uL), lenfosit (lenf.) sayısı (0,9-5,2 10^3/uL), hemoglobin değeri (11-16 g/dL), MCV (80-100 fL) değerleri, CAO, PAO ve NLO ile demografik bilgileri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Early diagnosis and treatment of bacteremia provide numerous benefits, such as improving disease progression, enhancing treatment success, and reducing costs. This is particularly crucial for critically ill patients in intensive care units (ICUs). Therefore, the routine use of various biomarkers that can yield positive results more rapidly is essential. In this study, we aimed to investigate the relationship between culture growth results of ICU-admitted patients and the C-reactive protein/albumin ratio (CAR), procalcitonin/albumin ratio (PAR), and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), along with their associations with mortality. Additionally, we aimed to compare the hemoglobin and mean corpuscular volume (MCV) values of these patients at initial admission. Materials and Methods: A total of 246 patients admitted to the Internal Medicine ICU at Kutahya Health Sciences University (KHSU) Evliya Celebi Training and Research Hospital between 2022 and 2023, with positive culture growth, were included in the study. Patient data, including C-reactive protein (CRP) (0-5 mg/L), procalcitonin (PCT) (0-0.5 µg/L), albumin (alb.) (35-52 g/L), neutrophil (neu) count (0.9-6.0 x 10^3/uL), lymphocyte (lym) count (0.9-5.2 x 10^3/uL), hemoglobin level (11-16 g/dL), MCV (80-100 fL), CAR, PAR, and NLR, along with demographic information, were recorded. Statistical analyses considered p < 0.05 as significant. Results: In our study population, 62.2% of patients were deceased (exitus), while 37.8% survived. Of these patients, 39% were male, and 61% were female. The mean age of the study group was 71.75 years (SD = 12.544), with a median age of 74.00 years. An analysis of the length of hospital stay revealed that the mean duration of stay was 18.98 days (SD = 18.810), with a median of 13.00 days. Statistical analyses indicated that age and gender had no significant impact on mortality.