Serebral anjiografi hastalarında görsel eğitim uygulamalarının hasta anksiyetesi ve konforu üzerine etkisi
Visual training in cerebral angiography patientspatient anxiety and comfort of applicationseffect on
  1. Tez No: 912481
  2. Yazar: İPEK ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma; serebral anjiografi planlanan hastalara, işlem öncesi, işlem sırası, işlem sonrası ve taburculuk sonrası ile ilgili görsel eğitim uygulanmasının, hastanın işleme ilişkin anksiyetesine ve işlem sonrası konfor düzeyine etkisini belirlemek amacı ile planlandı. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve vaka-kontrol gruplu yarı deneysel eğitim müdahalesi olarak gerçekleştirildi. İzmir ilinde bir üniversite hastanesinin girişimsel radyoloji biriminde 20.05.2022- 30.10.2023 tarihleri arasında uygulandı. Araştırmanın evrenini girişimsel radyoloji biriminde serebral anjiyografi olan tüm hastalar oluştururken örneklemini ise bu evren içerisinde çalışmanın dahil edilme kriterlerine uyan, yapılan power analiz (d=0,5 alındığında, α=0,05'e göre güç analizi sonucu beta değeri 0,98) sonuna göre 30 vaka 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta oluşturdu. Araştırmada hastaların Hasta Tanıtım Formu son, Durumluluk Kaygılarını Ölçmek için Durumluluk Kaygı Ölçeği (öncesi-sonrası), ağrı seviyesini ölçmek için Visual Ağrı Skalası, Kolcaba tarafından açıklanan konforun kuramsal bileşenlerinin yer aldığı Perianestezi Konfor Ölçeği ve Görsel Video destekli eğitim materyali kullanıldı. Analizler (SPSS 25.0 for windows) program kullanılarak yapıldı. Her iki grubun anksiyeteleri işlem öncesi ve sonrası, işlemden 2 saat sonra kum torbası alındıktan 15 dk sonrası VAS ile ağrı durumları ve işlem sonrası taburculuk işlemlerinden önce (yaklaşık 6 saat bir hastanın izlem süresi göz önüne alındığında 4-5 ile 5-5,5 saat sonrasında) Peri Anestezi Konfor Ölçeği ile konfor düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study; It was planned to determine the effect of applying visual education to patients scheduled for cerebral angiography before, during, after the procedure and after discharge, on the patient's anxiety regarding the procedure and on the comfort level after the procedure. Method: The research is a descriptive and case control study. It was applied in the interventional radiology unit of a university hospital in Izmir between 20.05.2022 and 30.10.2023. The population of the study consisted of all patients who underwent cerebral angiography in the interventional radiology unit of a university hospital in Izmir, while the sample consisted of 60 patients, including 30 cases and 30 control groups, who met the inclusion criteria of the study. According to the power analysis result, when the effect level was taken as d = 0.5, the beta value was calculated as 0.98 as a result of the power analysis according to α = 0.05. In the study, a patient introduction form containing the characteristics of the patients, State Anxiety Scale (STAI TX-1), Visual Pain Scale (VAS), and Perianesthesia Scale were used. SPSS 25.0 Windows Program is used for the analysis. Anxiety levels in both groups are assessed before and after the procedure, pain levels are measured 15 minutes after the sandbag is removed (2 hours post-procedure) using the VAS, and comfort levels are evaluated before discharge (around 4-5 to 5-5.5 hours later, considering a 6-hour monitoring period) using the peri-anesthesia comfort scale. Findings: There is a significant difference between the two groups according to values in the before and after Anxiety Scale, Perianesthesia Comfort Scale and Visual Pain Scale.