Gençlik ve spor il müdürlüğü çalışanlarının sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile rekreasyon alanı katılım engellerinin incelenmesi
Investigation of social media addiction levels and recreation area participation barriers of provincial directorate of youth and sports employees
- Tez No: 912503
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelinin sosyal medya bağımlılığı düzeyleri ve rekreasyon alan katılım engelleri ile bu düzey ve engellerin farklı değişkenlere göre farklılık gösterme durumu; sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile rekreasyon alan katılım engelleri arasındaki ilişkinin düzeyi incelenmiştir.2024 yılında Edirne'de görev yapan 283 personel üzerinde yapılan bu çalışmada, sosyal medya bağımlılığı ile rekreasyon alan katılım engellerinin cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim seviyesi gibi demografik faktörlere göre nasıl değiştiği analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği”ve“Rekreasyon Alan Katılım Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Buna göre veriler normallik varsayımını sağladığından t-testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon parametrik testleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin ortalama bağımlılık düzeyinde (X̅ 45.55), rekreasyon alan katılım engelleri konusunda ortalama düzeyde algıya sahip olduğu görülmüştür (X̅ 48.44). Cinsiyete göre, erkeklerin spor alanı engellerinde (X̅ 3.01), kadınların ise bireysel engellerde (X̅ 3.23) daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Bekar katılımcıların sanal tolerans puanları evlilere göre daha yüksek (X̅ 2.54) olup, evli bireyler bireysel engellerde (X̅ 3.12) daha fazla zorluk yaşamaktadır. Eğitim ve yaş gibi faktörlerin de etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the social media addiction levels and recreation area participation barriers of the Edirne Youth and Sports Provincial Directorate personnel and the difference between these levels and barriers according to different variables; the level of relationship between social media addiction levels and recreation area participation barriers were examined. In this study conducted on 283 personnel working in Edirne in 2024, it was analyzed how social media addiction and recreation area participation barriers changed according to demographic factors such as gender, age, marital status and education level.“Demographic Information”,“Social Media Addiction Scale”and“Recreation Area Participation Barriers Scale”were used as data collection tools. Accordingly, since the data provided the normality assumption, t-test, ANOVA test and Pearson correlation parametric tests were used. According to the results, it was observed that the participants' social media addiction levels were at an average addiction level (X̅ 45.55), and they had an average perception of participation barriers in recreation areas (X̅ 48.44). In terms of gender, it was observed that men had higher scores in sports area barriers (X̅ 3.01), while women had higher scores in individual barriers (X̅ 3.23). Single participants had higher virtual tolerance scores than married participants (X̅ 2.54), and married individuals had more difficulty in individual barriers (X̅ 3.12). It was observed that factors such as education and age were also effective.