The problem of so-called existential import with respect to general and singular terms in traditional and modern logic
Geleneksel ve modern mantıkta genel ve tekil terimler açısından sözde varoluşsal anlam sorunu
  1. Tez No: 912523
  2. Yazar: YAVUZ RECEP BASOGLU
  3. Danışmanlar: DR. WOLGANG LENZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Osnabrück
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, hem geleneksel hem de modern mantıkta genel ve tekil terimlerle ilgili olarak sözde varoluşsal anlam sorununu ele alacaktır. Geleneksel mantığın, kategorik ifadelerinin genel terimlerinin boşluksuzluğuna ontolojik bir bağlılığı olduğu söylenirken, klasik modern mantık olarak da adlandırılan birinci dereceden yüklem mantığının, tekil terimlerinin boşluksuzluğuna ontolojik olarak bağlı olduğu söylenir. Giriş bölümünün ilk bölümü, sorunun köklerine ve doğasına ilişkin bir içgörü sağlamakta ve önemi vurgulanmaktadır. Bu tezin ikinci bölümünde, öncelikle bu sorunun nasıl ortaya çıktığı açıklanmakta, ikinci olarak da tarihin akışı içinde önerilen çözümler hem tarihsel hem de sistematik olarak açıklanmakta ve değerlendirilmektedir. Bunu yaparken, sorunla ilgili en umut verici çözümleri göstermeye çalışıyorum. Üçüncü bölüm, bu sözde problemi birinci dereceden yüklem mantığında açıklamaya ayrılmıştır. İlk olarak, bu soruna neden olabilecek aksiyomlar ve çıkarım kuralları açıklanmış ve analiz edilmiştir. Daha sonra bu soruna gelecek vaat eden iki çözüm ayrıntılı olarak incelenmiş ve bunların avantaj ve dezavantajları işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will deal with the problem of so-called existential import with respect to the general and singular terms in both traditional and modern logic. While traditional logic is said to have an ontological commitment to the non-emptiness of the general terms of its categorical statements, the first order predicate logic, which is also called classical modern logic, is said to be ontologically committed to the non-emptiness of its singular terms. The introductory first chapter provides some insight into the roots and nature of the problem, and its importance will be underlined. In the second chapter of this the- sis, firstly, how this problem happens to arise is explained, and secondly, the solutions offered in the course of history is explained and evaluated both historically and sys- tematically. In doing so, I try to point out the most promising solutions with respect to the problem. The third chapter is devoted to explicate this so-called problem in the first order predicate logic. Firstly, the axioms and the inference rules that might cause this problem are explained and analyzed. Afterwards, two promising solutions to this problem are examined in detail and their advantages and disadvantages are pointed out.