Gastrit hastalarında klinik ve mikrobiyolojik parametrelerle periodontal durumun değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status in gastritis patients with clinical and microbiological parameters
  1. Tez No: 912649
  2. Yazar: ECE ERDEM ALTINYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gastrit hastalarının klinik durumlarının ve tükürüklerindeki flora profilinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın ikincil amacı ise, gastrit hastalarının tükürük floralarındaki mikroorganizma seviyeleri ile klinik periodontal parametreler ve birbirleriyle olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza toplam 30 hasta (15 gastrit, 15 sistemik sağlıklı) dahil edildi ve periodontal durumlarına göre alt gruplara ayrıldı. Çalışma kriterlerine uyan hastalardan tükürük örnekleri alındı ve klinik periodontal parametrelerin ölçümü yapıldı. Tükürük numunelerinde mikrobiyal floranın, yeni nesil dizileme yöntemleri ile metagenomik analizi yapıldı. Klinik ve mikrobiyolojik parametreler nonparametrik yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: Evre 1 gastrit alt grubu bakteriyel çeşitlilik ve yoğunluk açısından diğer alt gruplardan farklı bulunmuştur. Gastrit grubunda aile düzeyinde Lactobacillacea, Bacteriodaceae, Bifidobactericaea, Ruminococcaea ve Akkermansiaceae, cins düzeyinde Lactobacillus, Bacteroides, Faecalibacterium, Akkermansia, Gardnerella ve Bulleidia, tür düzeyinde ise Prevotella multisaccharivorax, Lactobacillus spp, Leptotrichia shahii, Dialister pneumosintes, Akkermansia muciniphila, Faecalibacterium spp, Gardnerella spp, Prevotella bacterium ve Bulleidia extructa, sağlıklı kontrol grubunda ise cins düzeyinde Alysiella, tür düzeyinde Rothia spp, Treponema pedis ve Alysella spp farklılaşmış türler olarak tespit edildi. Sonuç: Gastrit ve periodontal hastalığın birlikte görüldüğü durumda oral floranın disbiyozise kayma eğiliminde olduğu görülmüştür. Oral floradaki disbiyozisin değerlendirilmesi için ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
AUm: The aim of this study was to evaluate the clinical status and saliva flora profile of gastritis patients. The secondary aim of this study was to evaluate the microorganism levels in the salivary flora of gastritis patients and clinical periodontal parameters and their relationships with each other. Material and Method: A total of 30 patients (15 gastritis, 15 systemic healthy) were included in our study and divided into subgroups according to their periodontal status. Saliva samples were taken from patients who met the study criteria and clinical periodontal parameters were measured. Metagenomic analysis of microbial flora was performed in saliva samples with next-generation sequencing methods. Clinical and microbiological parameters were evaluated by nonparametric methods. Results: Stage 1 gastritis subgroup was found to be different from other subgroups in terms of bacterial richness and diversity. In the healthy control group, Alysiella at the genus level, Rothia spp, Treponema pedis and Alysella spp at the species level were determined as differentiated species. In the gastritis group, Lactobacillacea, Bacteriodaceae, Bifidobactericaea, Ruminococcaea and Akkermansiaceae at family level, Lactobacillus, Bacteroides, Faecalibacterium, Akkermansia, Gardnerella and Bulleidia at genus level, Prevotella multisaccharivorax, Lactobacillus spp, Leptotrichia shahii, Dialister pneumosintes, Akkermansia muciniphila, Faecalibacterium spp, Gardnerella spp, Prevotella bacterium and Bulleidia extructa at the species level were determined as differentiated species. Conclusion: In cases where gastritis and periodontal disease are seen together, it has been observed that the oral flora tends to shift to dysbiosis. Further studies are needed to evaluate dysbiosis in oral flora.