İnsan kaynakları personel alım sürecinde yapay zekanın kullanımı
Usage of artificial intelligence in human resources recruitment processes
- Tez No: 912776
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Personel alım süreci, pek çok işletme için kritik bir öneme sahiptir. İşletmeye uygun adayı belirlemek maliyetli ve uzun zaman alan bir süreçtir. Personel alma sürecinde yanlış karar alınması ilgili departmanın iş akışını olumsuz etkiler. İşletmeler, bu tarz olumsuz ve hataya açık olan süreçlerde daha sağlıklı ilerleme sağlayabilmek adına personel alım süreçlerinde yapay zeka teknolojilerinin aktif kullanımına başlamıştır. Yapay zeka, personel alım süreçlerinde zamanda tasarruf, minimum maliyet ve etkili karar verme aşamasında yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada mobilya sektörü işletmelerinde, insan kaynakları departmanın bir parçası olan ve şirketlerin süreçlerinde önemli derecede etkisi bulunan personel alım süreci hakkında yapay zekanın kullanım alanları incelenmiştir. Mobilya sektöründe bulunan dokuz farklı işletmede aktif olarak çalışmakta olan insan kaynakları yöneticileri ile yüz yüze mülakat yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, mülakat yapılan perakende mobilya sektörü işletmelerinin sonuçlarını ortaya koymaktadır. Perakende mobilya sektöründeki dokuz işletmeyi kapsayan bu çalışma, işletmelerin personel alım süreçlerinde yapay zeka kullanımıyla ilgili bilgi edinmelerine yardımcı olmakta ve gelecekteki uygulamalar için sağlam bir temel teşkil etmektedir. Yapay zekanın insan kaynakları yönetimindeki potansiyel faydalarını ve sektöre özgü zorlukları anlamada önemli bir katkı sağlamaktadır. Gelecekteki çalışmalarda, yapay zeka kullanımını benimseyen ve benimsemeyen perakende mobilya sektörü işletmeleri arasında bir karşılaştırma yapılabilir. Her iki durumu ele alacak ayrı araştırmalar, yapay zekanın personel alım süreçlerindeki etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde incelemeyi mümkün kılacaktır. Bu tür karşılaştırmalar, sektördeki farklı uygulamaların etkinliğini ve gelecekteki olası gelişmelerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The personnel recruitment process has a critical system for many businesses. The distribution of the day suitable for the business and the long-term one. The personal recruitment process negatively affects the details about the wrong decision preparation. Businesses have started to actively use artificial intelligence technologies in personnel recruitment in order to ensure healthier progress, which is open to such negative and error-prone. Artificial intelligence helps in the savings, minimum cost and effective decision-making stage in the amount of personal recruitment. In these effective furniture sectors, the areas of use of artificial intelligence are separated about personal recruitment processes, which are a part of human resources and summarized in a wide range. Face-to-face interviews were conducted with human environment supply, which is actively working in nine different businesses in the furniture sector. The data obtained in the research reveals that the retail sector sector, which is done as retail, has emerged. This study, which covers 9 businesses in the retail furniture sector, helps them store information about the use of artificial intelligence in personal recruitment and provides a solid foundation for applications. It makes a significant contribution to understanding the potential benefits of artificial intelligence in human growth and the whole specific to the sector. A comparison can be made between the retail furniture sector businesses that adopt and follow artificial intelligence control in the future. Separate studies of both situations will allow for a more detailed examination of AI in personal purchases. Such comparisons contribute to a better understanding of the dispersion and potential of different parts in the sectors.