Acil tıp araştırma görevlilerinin çalışma ortamında maruz kaldıkları şiddetin mesleğe bağlılığa etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of the violence that emergency medical research assistants are exposed to in the workplace on their occupational commitment
- Tez No: 912804
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil serviste görev yapan araştırma görevlisi doktorların çalışma ortamında maruz kaldıkları şiddetin işten ayrılma düşüncesine ve mesleğe bağlılığa etkisini belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı hastaneler ve diğer 12 adet üniversite hastanesinde acil serviste görev yapan 204 acil tıp araştırma görevlisi doktorlar oluşturmaktadır. Çalışma 22 Mart 2024-22 Nisan 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler acil tıp araştırma görevlilerinin sosyodemografik ve çalışma yaşamına ilişkin bazı özelliklerini içeren tanıtıcı bilgi formu, Saldırganlık Sıklığını Algılama Ölçeği ve Üç Boyutlu Mesleki Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of the violence that research assistant doctors working in the emergency department are exposed to in the workplace on thoughts of leaving the job and occupational commitment. Patients and Methods: The sample of the study consisted of 204 emergency medicine research assistant doctors working in the emergency department in the hospitals affiliated to the University of Health Sciences and 12 other university hospitals. The study was conducted between March 22, 2024, and April 22, 2024. Data were collected using a descriptive information form containing some of the properties of sociodemographic and working life of emergency medicine research assistants, the Perception of Prevalence of Aggression Scale and the Three-Dimensional Occupational Commitment Scale.