Isparta ili inme epidemiyolojisi
Epidemiology of stroke in Isparta
  1. Tez No: 91283
  2. Yazar: NEZİHİ EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AKHAN, YRD. DOÇ. DR. HASAN RIFAT KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Akut başlangıçtı, santral sinir sistemini besleyen damarlardan birinin tıkanması veya kanaması sonucu gelişen, ölüm veya 24 saatten fazla süren nörolojik defisitin oluşturduğu klinik tablodur. İnmede coğrafi bölge özellikleri, ırk, cins, yaş gibi faktörlerin; insidans, prevalans, mortalite ve morbidite üzerine etkili olduğu belirtilmiştir. Bu sebeple imkanlar yeterli olmasa bile ülkemizde yapılacak epidemiyolojik çalışmalar uygulanacak politikaları için önemlidir. Bu çalışmaya, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi, İsparta Devlet Hastanesi ve İsparta SSK Hastanesine 1 ocak 1993'den 31 aralık 1997'kadar başvurup inme tanısı alan ve sürekli İsparta ili sınırları içinde ikamet eden hastalar alındı. Çalışmaya 1994 yılında başlandı. 1993 yılındaki hastalar retrospektif, diğerleri ise prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların anemnez ve klinik muayenelerinde: yaşları, cinsleri, ikamet ettikleri yerleri, soy-öz geçmişleri, BBT'lerine göre inme tipleri, inme gelişiminin aylara göre dağılımı ve risk faktörleri değerlendirildi. İnmeler tiplerine göre serebral iskemi, intraserebral kanama ve SAK olarak üç grupta değerlendirildi. Risk grupları olarak hipertansiyon, kalp hastalığı, DM.tekrarlayan inme ve hiperkolesterolemi alındı. Eksitus oranları hastaların yattığı ortalama 1 aylık süre içindeki dönemi içermekteydi, ölüm oranlarıda yaş, cins, inme alt grupları ve risk faktörlerine göre incelendi. Toplam inmeli 1747 hastanın yaş ortalaması 65.5 olup, bunların 858 (%49.2)'i erkekle 889 (%50.2)'i ise kadın idi. Yaş ve cins dağılımında anlamlı bir fark gözlenemedi. Çalışmamızda inme insidansı 18 yaş 54üzerindeki nüfusta 151/100.000 olarak bulundu. Yaş gruplarına göre inme dağılımında 55 yaşından sonra artış olup 65-69 yaşlarında pik yapığı görüldü. Cinsler arasında inme insidansında fark anlamlı bulunamadı. İnme tiplerine bakıldığında inmelerin %65,7'i Sİ, %21,1'i İSK ve %3.5'i SAK idi. İnme tiplerinin dağılımında cinsler arasında anlamlı fark görülmedi. İnmeli hastaların risk faktörlerine dağılma yüzdeleri ise şöyleydi: HT %61.3, Kalp Hastalığı 16.7, DM 10.1, Rek. İnme %6.9 ve hiperkolesterolemi ise %0,97. İnme tiplerine göre risk faktörlerinin yüzde dağılımına bakıldığında infarkt ve kanamalarda kalp hastalığının infarktlarda üç kat daha fazla olduğu diğer risk faktörlerinde ise anlamlı fark gözlenmedi. İnmenin aylara göre dağılımında; mart, kasım ve aralık aylarında inmeli olgu sayısında artış dikkati çekmektedir. Çalışmamızda inmeli olgularda akut dönemdeki ölüm oranını %13.2 olarak bulduk, ölüm oranları ile cinsler arasında anlamlı bir fark yok idi. İnme tiplerine göre ölüm oranlarına bakılınca Sİ %10.3, İSK %21.1 ve SAK %21.1 idi. Ölenlerde risk faktörlerinin dağılımı ise HT %62.2, Kalp Hastalığı %20, DM %6, Rekürren inme %5.6 ve hiperkolesterolemi %0.8 idi. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stroke defines the death or neurological deficit continuing over 24 hours due to obstruction of blood supplying arteries of central nervous system or hemorhage of these arteries, it was reported that, incidence, prevalance, mortality and morbidity of stroke were effected by geographical region, race, sex and age. That is why the epidemiological studies that will be performed in our country bares importance. Analysis of rise factors is important for public healthy. Our study performed in all hospitals in İsparta. The patient with stroke which reside in İsparta were selected for the study in time interval between 1 -January -1993 and 31-december-1997. The study started at 1993. The patients which were diagnosed in 1993 were studied retrospectively, and the others were studied prospectively. In this study age sex, residence, family history, infarct types by CT imaging, rise factors and stroke occurence distribution according to months were evaluated. Stroke were classified in 3 categories as ischemia (Cİ), intracerebral hemorrhage (İCH) and subarachnoid hemorrhage (SAH). Hypertension, heart diseases, diabetes mellitus, previous stroke and hypercholesterolemia were accepted as rise factors. The distribution of stroke according to months were calculated for five years. The death ratios were compared according to age, sex, stroke types and rise factors. The mean age of total 1747 patient was 65,5 and 858 (%49,2) of them were men and 858(%49,2) were women. In comparison of age and sex, there was no significant difference. The incidence of stroke was found 151/1000Ö0 in over 18 years of age group. After 55 years of age the stroke 56incidence were increasing and peak was between 65-69 year of ages. There was no significant difference of stroke incidence according to sex. The stroke types were detected %65,7 as cerebral infarction, %21,1 as intracerebral hemorrhage and %3,5 as subarachnoid hemorrhage and there was no significant difference of stroke types between both sex. The rise factor distribution in stroke patients were hypertentension %61,3, heart diseases %16,7, diabetes mellitus %10,1, recurrent stroke %6,9 and hypercholesterolemia %0,97. When we examined, rise factors distribution according to stroke types, it is found that the heart diseases were seen 3 times more in infarction than hemorhage but in the other rise factors there were no significant difference, if we checked the distribution of stroke according to months, it was seen that the stroke patients were increasing in number in march, november and december. In our study death ratio in acute phase of stroke was %13,2. There was no significant difference of death ratio between sexes. The death rate of stroke types were %10,3 for cerebral infarction, %21,1 for intracerebral hemorhage and %21,1 for SAH. The rise factors distribution of exitus were seen in HT %62,2, in heart disease %20,0, in DM %6,0, in recurrent stroke %5,6 and in hypercholesterolemia %0,8.CI When we looked up the percentage distribution of the risk factors according to stroke types, it's noticed thru that the hart diseases is 3 times more in stroke whith infarct than stroke with hemorrhage. The incidence of stroke in our study was compatible with the literature. Stroke Incidence were rising by increasing age and there was no sex difference. The infarct ratio in stroke type was little bit less in comparison 57to Europe. HT ratio as a rise factor for stroke was higher in our study and these finding is important for public healthy. The stroke occurence was higher in march.november and december. In acute phase the death rate was in normal range. There was no difference between sex for death ratio.There was no significant effect of rise factors on death ratios 58