Politik risk ve firma yatırımları: Gelişmekte olan piyasalarda bir araştırma
Political risk and corporate investment: A study on emerging markets
- Tez No: 912849
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma, politik riskin firmaların yatırım düzeylerine etkisini konu almaktadır. Araştırma örneklemi gelişmekte olan piyasa olarak sınıflandırılmış yirmi bir ülkenin borsalarında yer alan firmalardan oluşmaktadır. Araştırma periyodu, 2001-2021 arası dönemdir. Araştırma, nicel ve açıklayıcı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada, örneklem ve araştırma periyodunun bir gerekliliği olarak panel regresyon analizi uygulanmıştır. Tahminci seçiminde teorik gerekçeler ve ön testler gözetilerek iki yönlü sabit etkiler tahmincisi tercih edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, politik riskin firma yatırımlarına olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Ancak bu ilişkiye dair bulgular, yüksek politik risk ortalamasına sahip ülkelerde daha nettir. Ek olarak, ülke düzeyinde yapılan analizlere göre, politik risk ve firma yatırımları arasındaki negatif ilişki; Çin, Meksika, Güney Afrika ve Tayland firmalarında gözlenmektedir. Politik risk türlerine göre yapılan analizlerde ülke yönetimlerinden kaynaklı riskler ve şiddet temalı riskler öne çıkmaktadır. Sektör sınıflandırmalarına göre yapılan analizlere göre politik riskin negatif etkileri lojistik, imalat-sanayi, perakendecilik ve madencilik sektörlerinde gözlenmiştir. Firmalar ait alt örneklem gruplarına göre yapılan analizlerde ise nakit bulundurma düzeyinin politik riskin negatif etkilerini hafiflettiği, duran varlık yoğunluğunun ise artırdığı bulgusuna erişilmiştir. Politik risk ile firma yatırımları arasındaki ilişki, yatırım verimliliği ve finansal esneklik bağlamında da analiz edilmiştir. Politik riskin firma yatırımları üzerindeki olumsuz etkisi, optimal yatırım seviyesinin altında olan firmalar için istatistiksel olarak anlamlıdır. Ayrıca, finansal esnekliğe sahip firmalar, kullanılmamış borç kapasitesine sahip olmalarına rağmen politik riskten yine de olumsuz etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of political risk on corporate investment in Emerging Markets between 2001 and 2021. Designed as explanatory and quantitative research, the study employs panel regression analysis with a two-way fixed-effects estimator. The findings indicate a negative effect of political risk on corporate investment, which is more pronounced in countries with high levels of political risk. Additionally, a country-level analysis reveals a negative relationship in China, Mexico, South Africa, and Thailand. In terms of political risk types, risks arising from government actions and violence-related risks adversely affect corporate investments. Sectoral analysis demonstrates a negative relationship in the logistics, manufacturing, retail, and mining sectors. Subgroup analysis based on firm characteristics shows that cash holdings mitigate the adverse effects of political risk, while higher asset tangibility exacerbates the negative impact. The relationship between political risk and corporate investment is also analyzed within the contexts of investment efficiency and financial flexibility. The negative effect of political risk on corporate investment is statistically significant in firms operating below their optimal investment level. Furthermore, firms with financial flexibility are still adversely affected by political risk, despite possessing unused debt capacity.