An Examination of the correlation between disaster awareness and psychological preparedness
Afet farkındalığı ile psikolojik hazırlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 912850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN OYA TANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, afet farkındalığı ile afet tehdidine karşı psikolojik hazırlık arasındaki ilişkiyi inceleyerek, lisans öğrencilerine yönelik etkili afet eğitimiyle ilgili öneriler vermeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, Türkiye'nin farklı bölgelerinden ve üniversitelerinden seçilen 412 lisans öğrencisi katılmıştır. Çalışmadaki veriler Dikmenli vd. (2018) tarafından geliştirilen ―Afet Farkındalığı Ölçeği‖ ve Türkdoğan Görgün vd. (2023) tarafından Türkçe versiyonu geliştirilen ―Afet Tehdidi için Psikolojik Hazırlık Ölçeği‖ aracılığıyla toplanmıştır. İki değişken arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü anlamak için korelasyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, genel olarak afet farkındalığı ile psikolojik hazırlık arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışmanın bulguları, afet eğitimlerinin sadece bilgi vermek yerine, insanların psikolojik hazırlık seviyelerini de desteklemesi gerektiğine işaret ediyor. Bu nedenle, afet eğitimlerinin sadece belirli bir lisans bölümü için değil, her lisans dalı için gerekli olduğu ve düzenlemelerin bu doğrultuda yapılması gerektiği vurgulanır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between disaster awareness and psychological preparedness for disaster threats and provides implications about effective disaster education for undergraduate students. 412 undergraduate students selected from different regions and universities of Türkiye participated in the research. This study employs a correlational research design to examine the relationship between disaster awareness and psychological preparedness for disaster threats. Data are collected using ―The Disaster Awareness Scale‖ developed by Dikmenli et al. (2018) and ―The Turkish Version of the Psychological Preparedness for Disaster Threat Scale (PPDTS-T21) by Türkdoğan Görgün et al. (2023). Correlation analyses were performed to measure the direction and strength of the relationship between these variables. Findings suggest that enhancing disaster awareness among undergraduate students can improve their psychological preparedness for emergencies. This study makes a unique contribution to the literature by focusing on the relationship between disaster awareness and psychological preparedness and emphasizing that disaster education is necessary for all undergraduate departments based on the relationship found.