İş sağlığı ve güvenliği perspektifinden meslek hastalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational diseases from the perspective of occupational health and safety
  1. Tez No: 912872
  2. Yazar: GİZEM ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kömür ve linyit çıkarılması ile bina inşaatı sektörlerinde meslek hastalıklarının yaygınlığını ve bu hastalıkların iş sağlığı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın amacı, bu sektörlerde çalışan işçilerin karşılaştığı sağlık risklerini belirlemek ve mevcut iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının bu riskleri önlemedeki etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmada, veri toplama ve analiz süreci kapsamında ilgili literatür taranmış, mevcut mevzuat incelenmiş ve Türkiye ile Avrupa'daki uygulamalar karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de meslek hastalıklarının yaygın olmasının, mevzuatın yetersiz uygulanması ve denetim eksikliklerinden kaynaklandığını göstermektedir. Avrupa'da ise sıkı denetimlerin ve gelişmiş iş sağlığı politikalarının meslek hastalıklarını önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği politikalarının daha etkin uygulanması, denetimlerin sıkılaştırılması ve iş sağlığı eğitimlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the prevalence of occupational diseases in the coal and lignite mining, as well as the construction sectors in Turkey, and their impact on occupational health. The research aims to identify the health risks faced by workers in these sectors and to evaluate the effectiveness of the existing occupational health and safety (OHS) regulations in mitigating these risks. The study involved a literature review, an analysis of the current regulations, and a comparison of practices in Turkey with those in Europe. The findings indicate that the prevalence of occupational diseases in Turkey is primarily due to the inadequate enforcement of regulations and the lack of sufficient inspections. In contrast, strict enforcement and advanced occupational health policies in Europe have significantly reduced the incidence of occupational diseases. In this context, it is recommended that Turkey enhance the implementation of OHS policies, strengthen inspections, and expand occupational health education.