Perception of the impacts of tourism in developing countries: The case of the perceptions of tourism stakeholders in Morocco
Gelişmekte olan ülkelerde turizmin etkilerine ilişkin algılama:Fas'ta turizm paydaşlarının algıları örneği
  1. Tez No: 912875
  2. Yazar: RABIA BOUDDEHBINE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Turizm dünyada en hızlı gelişim gösteren endüstriler arasında yer almaktadır. Günümüzde turizm trendi gelişmiş ülkelerden dünyanın gelişmekte olan ülkelerine akış şeklindedir. Bu nedenle turizm, gelişmekte olan ülkeler için gelişimlerini sağlamak ve yoksullukla mücadele edebilmek için önemli bir araç olarak görülmektedir. Bununla birlikte turizmin ülkeye olumlu etkileri yanında olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bu çalışmada konu, gelişmekte olan ülkeler içinde önemli bir yere sahip olan Fas ortamında ele alınarak, turizm faaliyetlerinin olumlu ve olumsuz etkilerinin, endüstrinin kendi paydaşları tarafından nasıl algılandığı sorusuna cevap aranmaktadır. Konunun sistematik bir biçimde incelenebilmesi ve değerlendirilebilmesi için, alan yazına dayanan bir çerçeve geliştirilmiştir. Bu çerçeve içinde yer alan eşitsizlik, yolsuzluk, alt yapı sorunları, sürdürülebilirlikle ilgili bir planlamanın olmayışı gibi konular, alan yazında gelişmekte olan ülkelerin sorunları ile ilgili olarak sıklıkla ele alınan konulardır. Araştırmada turizm faaliyetlerinin etkileri bu boyutlar üzerinden incelenmiştir. Çalışmada turizmin gelişmekte olan bir ülkeye olan etkileri, olumlu ve olumsuz yönleriyle, paydaşların değerlendirmelerine ve ifadelerine dayanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the fastest growing industries. Currently, the global trend in tourism is in the form of a movement from developed countries to underdeveloped parts of the world. For this reason, tourism is regarded as an important means for the development and poverty alleviation for developing nations. In this thesis, through a study in the particular setting of Morocco, a search was made to answer the questions:“How is tourism perceived by the stakeholders of the tourism industry, with regard to its power to bring about a positive change in a developing country?”, and“What are the challenges faced along this path?”. For this purpose, based on a literature review on the topic, a research framework was developed encompassing the most common problems of a developing country- namely inequality, corruption, lack of infrastructure and the absence of an environmental sustainability plan. In the study, for each of these problems, the positive impacts of tourism as well as the accompanying challenges were studied, as perceived by the research sample which is composed of stakeholders in various positions related to tourism in the country. The key conclusion of the thesis is that tourism is perceived as a valuable force helping in the reduction of poverty, It has a positive influence on the development of infrastructure and environmental prosperity of the developing world. However, it is also perceived as force posing challenges such as corruption in the country. The overall conclusion of this study is that tourism, on the whole, in a developing country, when it is practiced with caution, it has a beneficial positive impact.