Özel gereksinimli çocuklara sahip ebeveynlerin birlikte ebeveynlik davranış ve algılarının ebeveynlerin umutsuzluk düzeyleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between co-parenting behaviors and perceptions of parents with special needs children with parents' hopelessness levels
- Tez No: 912882
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, özel gereksinimli çocuklara sahip ebeveynlerin birlikte ebeveynlik davranış ve algılarının ebeveynlerin umutsuzluk düzeyleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde yer alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden 191 özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler oluşturmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, ebeveynlerin birlikte ebeveynlik davranışları ve algılarını ölçmek için Birlikte Ebeveynlik Ölçeği, ebeveynlerin umutsuzluk düzeylerini belirlemek için Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel ve tarama modeli kullanılmış olup, analizler SPSS v 26.0 programı ile yapılmıştır. Yapılan normallik testi sonucunda verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Bu doğrultuda araştırmada ANOVA, ANOVA doğrultusunda anlamlı farklılık elde edilmesi durumunda Post-Hoc testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, co-parenting of parents with children with special needsThe relationship between parents' behaviors and perceptions and their hopelessness levels.was made for the purpose of examination. The study group of the research was located in Ankara.191 students with special needs attending special education and rehabilitation centers in the field consists of parents with children. Demographic Information Form in the research,Together to measure parents' co-parenting behaviors and perceptions.Beck Parenting Scale, to determine parents' levels of hopelessness Hopelessness Scale was used. Relational scanning model was used in the research and the analyzes were made with SPSS v 26.0 program. The normality test performed as a result, it was observed that the data were distributed normally. In this direction, the only research Directional Anova, if a significant difference is obtained in the direction of ANOVA The Scheffe test was used as one of the post-Hoc tests. The relationships between variables Pearson correlation coefficient was used to analyze the data.