A conceptual analysis of Islamic utility function based onIslamic moral economy axioms
İslami ahlaki ekonomi aksiyomları temelinde İslami fayda fonksiyonunun kavramsal analizi
  1. Tez No: 912913
  2. Yazar: MEHMET ARTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Durham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, İslam ontolojisinin ve epistemolojisinin benzersiz normatif ilkesi içinde İslami fayda fonksiyonunun bileşenlerini keşfetmeye yönelik bir girişimdir. Bu çaba içinde, İslami fayda fonksiyonu geleneksel fıkıh bilgisinin ötesine geçen aksiyomatik bir yaklaşım ile inşa edilen İslami ahlaki ekonomi içinde ele alınmaktadır; bu da daha esnek işlevsel araçlar sağlar ve toplumsal iyiliği elde etmek için kullanılır. Bu araştırma, yıkıcı analiz yöntemiyle nitel araştırma temelinde inşa edilmiştir. Bu çaba arkasındaki temel öneri ise, neoklasik teorik fayda formalizasyonunun bireylerin sokaktaki günlük davranışlarını zorunlu olarak yansıtmadığı ve bu nedenle bireysel yaşamın normatif yönünün de bir fayda anlayışı ve fayda fonksiyonu oluştururken dikkate alınması gerektiği yönündedir. Bu nedenle, İslami fayda fonksiyonu, bireylerin öz çıkarlarını maksimize etmek yerine, dünya ve ahirette kurtuluşu (falah) elde etmek için ihsani (iyilik) sosyal sermayeyi genişleterek öz çıkarlarını ve kamu çıkarlarını aynı anda optimize ettikleri İslami değer sisteminin normatif prensiplerine dayanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın temel katkısı, hukuki bir yaklaşım yerine İslami fayda fonksiyonunu inşa etmek için İslami Ahlaki Ekonomi aksiyomatik bir yaklaşım benimsemesidir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to explore the constituents of Islamic utility function within the unique normative principle of Islamic ontology and epistemology. In this attempt, Islamic utility function is raised within Islamic moral economy that is constructed through an axiomatic approach beyond traditional fiqh knowledge, that provides more flexible operational tools to attain social good. This research is constructed within qualitative research through deconstructive method of analysis. The main proposition behind this attempt is, on the other hand, that neoclassical theoretical formalization of utility does not necessarily reflect the everyday behaviour of individuals on the street and thereby leads to consider the normative aspect of individual life as well in constructing a utility understanding and the utility function. Hence, the Islamic utility function is based on normative principles of Islamic value system, in which individuals, instead of maximization their self-interest, optimize their self-interest and public interest at the same time in order to attain falah(salvation) in this world and hereafter, through expanding ihsani(benevolence) social capital. Therefore, the main contribution of this study is adopting an IME axiomatic approach to construct Islamic utility function rather than legalistic approach.