Kariyer mesleklerde mülakat: Sözlü sınav değerlendirme formu geliştirme çalışması
Interview in career professions: Oral exam evaluation form development study
- Tez No: 912912
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsan kaynakları yönetim fonksiyonlarının en önemli aşamalarından biri kuşkusuz işe alım faaliyetleridir. Kurumların, stratejik hedeflerine ulaşabilmeleri, misyon ve vizyonlarını yerine getirebilmeleri ve sürdürülebilir bir kamu hizmeti sunmaları nitelikli insan kaynağının istihdamı ile mümkündür. Bu bağlamda, kamusal alanda nitelikli insan kaynağının bir yansıması olan müfettişlik, uzmanlık, denetmenlik gibi kariyer mesleklerin işe alım sürecinin birçok aşamasının diğer meslek gruplarından farklılaştırılması yoluna gidilmiştir. Yapılan yasal düzenlemelerle, özellikle işe alım sürecinin mülakat aşamasında kariyer mesleklerin çeşitli yetkinlikler üzerinden değerlendirmeye tabi tutulması öngörülmüştür. Ancak mevcut normlarda, sözlü sınav değerlendirme yetkinliklerinin hangi davranış göstergesi ve düzeyi dikkate alınarak puanlandırılacağına ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır. Bu çalışmada, insan kaynağı seçim sürecinin mülakat aşaması ile yetkinlikler incelendikten sonra, bir kamu kurumunun kariyer mesleklerinin mülakatında aranan yetkinliklerin davranış göstergeleri, düzeyleri ve puanlarının yer aldığı sözlü sınav değerlendirme formu geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında, açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış gözlem formu yardımıyla bizzat sözlü sınav komisyon üyelerinin görüşlerine başvurulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden gömülü teori ve eylem araştırması deseninde kurgulanan çalışmada, veri toplama aracıyla elde edilen veriler kodlanarak betimsel analiz ve sürekli karşılaştırma analizleriyle anlamlandırılmıştır. Uzman görüşü sonrasında, her bir yetkinliğe ilişkin davranış göstergeleri, düzeyleri ve puanlarının yer aldığı sözlü sınav değerlendirme formu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important stages of human resources management functions is undoubtedly recruitment activities. It is possible for institutions to achieve their strategic goals, fulfill their mission and vision, and provide a sustainable public service through the employment of qualified human resources. In this context, many stages of the recruitment process of career professions such as inspector, specialist and auditor, which are a reflection of qualified human resources in the public sphere, have been differentiated from other professional groups. With the legal regulations, it is envisaged that career professions will be evaluated based on various competencies, especially during the interview phase of the recruitment process. However, in the current norms, there is no regulation regarding which behavioral indicators and levels of oral exam evaluation competencies will be scored. In this study, after examining the competencies through the interview phase of the human resource selection process, an oral exam evaluation form was developed, which includes the behavioral indicators, levels and scores of the competencies sought in the interview of career professions of a public institution. Within the scope of the research, the opinions of the oral exam commission members were consulted with the help of a semi-structured observation form consisting of open-ended questions. In the study designed with the embedded theory and action research pattern, which are among the qualitative research methods, the data obtained through the data collection tool were coded and interpreted through descriptive analysis and constant comparison analysis. Following expert opinion, an oral exam evaluation form was developed, which included behavioral indicators, levels and scores for each competency.