Effect of hempseed processing techniques on performance, egg quality, fatty acid composition and blood parameters in laying hens
Kenevir tohumu işleme tekniklerinin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi, yağ asidi bileşimi ve kan parametreleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 912927
  2. Yazar: AHMED ALI SHEIKH ELMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA, DR. RİFAT ULLAH KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, kenevir tohumu işleme tekniklerinin yumurtacı tavuklarda performans, yumurta kalitesi ve yumurta sarısının yağ asidi bileşimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada toplam 60 adet Super Nick ırkı beyaz yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Tavuklar 3 gruba ayrılarak her tekrarlamada 2 hayvan olacak şekilde 10 tekrarlamalı kafeslere yerleştirilmiştir. Gruplar, 1: Kontrol (K, kenevir tohumu küspesi yok) , 2: %15 soğuk sıkım kenevir tohumu küspesi (C-KTK), 3: %15 sıcak sıkım kenevir tohumu küspesi (H-KTK) eklenerek oluşturulmuştur. Çalışmada tavuklar 14 günlük 8 periyotta toplam 112 gün beslenmiştir. Rasyona C-KTK ve H-KTK eklenmesi vücut ağırlığı (VA), kazanım ve VA değişimi ile yem dönüşüm oranı (YDO) üzerinde önemli bir etkiye sahip olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of hempseed processing techniques on performance, egg quality and fatty acid composition of egg yolk in laying hens. A total of 60 Super Nick breed white laying hens were used in the study. Hens were divided into 3 groups and placed in cages with 10 replications as 2 animals in each replication. Groups were formed by adding 1: Control (C, no hempseed meal), 2: 15% cold pressed hempseed meal (HSM-C), and 3: 15% hot pressed hempseed meal (HSM-H). In the study, hens were fed in 8 periods of 14 days for a total of 112 days. The addition of HSM-C and HSM-H to the ration did not have a significant effect on body weight (BW), gain, BW change, and feed conversion ratio (FCR).