The Impact of income inequality on renewable energy consumption: Implications for sustainable development goals
Gelir eşitsizliğinin yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkisi: Sürdürülebilir kalkınma hedefleri için çıkarımlar
  1. Tez No: 912926
  2. Yazar: OLUKAYODE OPEYEMI OGUNDARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelir Eşitsizliği ve Yenilenebilir Enerji Tüketimi konusu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) ulaşılmasını hızlandırmak için son birkaç yıldır Ekonomistler ve Enerji Ekonomistleri tarafından ön planda tutulmaktadır. Daha adil bir gelir dağılımı, daha fazla insanın yenilenebilir enerjiye erişmesini ve tüketmesini sağlayarak daha temiz bir çevreye yol açabilir. Çevresel bozulma, yoksulluk ve dünyadaki gelir uçurumunun seviyesi endişe vericidir, enerji yoksulluğu yaygındır ve düşük gelirli hane halkının temiz enerjiye erişememesi istenmeyen bir durumdur. Gelir eşitsizliği azaldıkça, bu durum hane halklarına daha fazla harcanabilir gelir sağlamakta ve Enerji Merdiveni Teorisi'nin gösterdiği gibi yenilenebilir enerjiye yatırım yapabilmektedir. Çalışmadaki değişkenleri tahmin etmek için Otoregresif Dağıtıcı Gecikme (ARDL) kullanılmıştır. Gelir eşitsizliğinin azaltılması ve yenilenebilir enerjinin agresif bir şekilde teşvik edilmesi, dünya genelindeki liderlerin ve devlet kurumlarının önceliği olmalıdır. Düşük gelirli hane halkları, SKH'lere ulaşılmasını hızlandırmak ve yoksulluğu ortadan kaldırmak için yenilenebilir enerjinin benimsenmesini teşvik edebilecek müdahaleler ve sübvansiyonlarla hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The subject of Income Inequality and Renewable Energy Consumption has been on the front burner by Economists and Energy Economists in the last few years to accelerate the achievement of Sustainable Development Goals (SDGs). A fairer distribution of income could empower more people to access and consume renewable energy leading to a cleaner environment. Environmental degradation, Poverty and the level of income gap in the world is alarming, energy poverty is rife and undesirable with lower-income household unable to access to clean energy. As income inequality reduces, this affords households with more disposable income and may invest in renewable energy as demonstrated by Energy Ladder Theory. Panel Autoregressive Distributive Lag (ARDL) was employed to estimate the variables in the study. Income Inequality reduction and aggressive promotion of renewable energy should be the priority of leaders and government institutions around the world. Low-Income households should be targeted with interventions and subsidies that can promote the adoption of renewable energy to accelerate the achievement of SDGs and eradicate poverty.