Araç kontrol birimlerinde görüntü işleme bazlı fonksiyonların paylaşılması amacıyla SOME/IP kütüphanesi geliştirilmes
Development of SOME/IP library services to share image processing-based functionalities between vehicle controlling units
  1. Tez No: 912952
  2. Yazar: LEVENT BİLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, araç kontrol birimlerinde (Electronic Control Units - ECU) görüntü işleme bazlı fonksiyonların paylaşılarak verimliliğin artırılması amacıyla SOME/IP (Scalable service-Oriented MiddlewarE over IP) protokolü kullanılarak bir sistem geliştirilmiştir. Bu kapsamda, farklı sanal makineler arasında video veri transferi ve işlenmesi gerçekleştirilmiş, OpenCV kütüphanesi ile video okuma ve yazma işlemleri entegre edilmiştir. Geliştirilen sistem, görüntü işleme algoritmaları tarafından üretilen verilerin etkin bir şekilde paylaşılıp kullanılabilmesi için gereken iletişim altyapısını sağlamıştır. Ayrıca, Google Protocol Buffers (Protobuf) kullanılarak veri serileştirme ve çözme işlemleri gerçekleştirilmiş, bu sayede büyük veri setlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi sağlanmıştır. Çalışma, SOME/IP protokolünün otomotiv sektöründe yaygınlaşması ve dağıtık sistem mimarilerinde kullanımının artırılması için önemli bir temel oluşturmuştur. Elde edilen bulgular, SOME/IP protokolünün araç içi iletişimdeki potansiyelini ortaya koymuş ve bu teknolojinin gelecekteki araçlarda daha geniş bir şekilde uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a system has been developed using the SOME/IP (Scalable service-Oriented MiddlewarE over IP) protocol to enhance the efficiency of sharing image processing-based functions among Electronic Control Units (ECUs) in vehicles. Within the scope of this work, video data transfer and processing between different virtual machines were successfully implemented, with video reading and writing operations integrated using the OpenCV library. The developed system provides the necessary communication infrastructure for effectively sharing and utilizing data generated by image processing algorithms. Additionally, Google Protocol Buffers (Protobuf) library was used to serialize and deserialize data, ensuring the efficient management of large datasets. This study lays a significant foundation for the widespread adoption of the SOME/IP protocol in the automotive industry and its increased use in distributed system architectures. The findings reveal the potential of the SOME/IP protocol in in-vehicle communication and suggest that this technology could be more broadly applied in future vehicles.