Beş faktör kişilik özelliklerinin bireysel girişimcilik yönelimine etkisinde kültürel zekânın rolü
The Role of cultural intelligence in the impact of the big five personality traits on individual entrepreneurial orientation
- Tez No: 912951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SAİD DÖVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Girişimcilik bireylerin veya kurumların yenilikçi iş fırsatlarını fark ederek bu fırsatları değerlendirdiği, belirsizlikleri ve riskleri göze alarak değer yaratmayı amaçladığı, üründe, hizmette, verimlilikte veya rekabetçilikte oluşumun veya değişimin gerçekleştiği bir faaliyetler bütünüdür. Bireysel girişimcilik yönelimi ise bireyin risk alma, yenilikçilik ve proaktiflik özelliklerini kapsayan bir kavramdır. Bu tez çalışmasında beş faktör kişilik özellikleri (uyumluluk, sorumluluk, duygusal denge, dışa dönüklük ve deneyime açıklık) ve kültürel zekânın bireysel girişimcilik yönelimi ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde lisans programlarında eğitim gören uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma verileri üç farklı ölçekten ve demografik sorulardan oluşan bir anket formu ile toplanmıştır. 454 öğrenciden toplanan verilere yönelik ölçek geçerliliği, ölçek güvenilirliği, demografik ve tanımlayıcı istatistik analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Bootstrap tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonunda, beş faktör kişilik özelliklerinin ve kültürel zekânın bireysel girişimcilik yönelimine olumlu katkılarının olduğu, ayrıca beş faktör kişilik özellikleri ile bireysel girişimcilik yönelimi ilişkisinde kültürel zekânın düzenleyici bir rolünün olduğu ortaya koyulmuştur. Tez çalışmasının sonunda ise araştırmanın literatüre katkılarından bahsedilmiştir. Yeni araştırmacılar ve iş yerindeki uygulayıcılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship encompasses a series of activities wherein individuals or organizations identify and assess innovative business opportunities, endeavor to generate value by assuming risks and uncertainties, and initiate changes or advancements in products, services, productivity, or overall competitiveness. Individual entrepreneurial orientation refers to a concept that incorporates an individual's traits of risk-taking, innovativeness, and proactiveness. This thesis explores the relationship between the big five personality traits (agreeableness, conscientiousness, emotional stability, extraversion, and openness to experience) and cultural intelligence, as well as individual entrepreneurial orientation. The study employed a quantitative research approach. The sample of the study consisted of 454 international students enrolled in undergraduate programs at Tokat Gaziosmanpaşa University. Research data were gathered through a questionnaire and subjected to various analyses, including scale validity and reliability, demographic and descriptive statistical analyses, as well as correlation and regression analyses. Structural Equation Modeling (SEM) and the Bootstrap technique were employed in the analysis. The findings of the research indicate that the big five personality traits and cultural intelligence positively contribute to individual entrepreneurial orientation. Furthermore, cultural intelligence was found to have a moderating role in the relationship between the big five personality traits and individual entrepreneurial orientation. The thesis concludes by highlighting the contributions of the research to the existing literature. It also provides recommendations for future researchers and offers suggestions for practitioners in the workplace.