Examining the perceptions of efl instructor on ai integration in an english preparatory school
İngilizce hazırlık okulunda yz entegrasyonuna ilişkin ingilizce öğretim görevlilerinin algılarının incelenmesi
- Tez No: 912954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma çalışması, İngilizce öğretim görevlilerinin eğitimde YZ ve yabancı dil öğretimine YZ entegrasyonu hakkındaki algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Nitel araştırma tasarımında, araçsal durum çalışması metodolojisi kullanılmıştır. Örneklem seçimi, Türkiye'deki özel bir üniversitede çalışan 10 İngilizce öğretim görevlisinin dahil olduğu amaçlı örneklem yoluyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler tercih edilmiştir. Tüm veriler ses kaydına alınmış ve ardından yazıya dökülmüştür. MAXQDA yazılımı kullanılarak verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Tematik analiz yöntemi kullanılarak yapılan veri analizinde, bulgular üç ana tema altında sunulmuştur: eğitimde YZ'ye ilişkin genel algılar, yabancı dil eğitimi bağlamında YZ'ye ilişkin algılar ve YZ'nin yabancı dil eğitiminde geleceği ile ilgili görüşler. Bulgular, İngilizce öğretim görevlilerinin yapay zekanın varlığından haberdar olduğunu fakat eğitim amaçlı tasarlanmış belirli YZ araçlarıyla çeşitliliğe sahip olmadıklarını ve henüz YZ'yi İngilizce ders öğretimlerine dahil etmediklerini göstermiştir. İngilizce öğretim görevlilerinin çoğu YZ'nin yabancı dil öğretimi entegrasyonu konusunda olumlu algılara sahip ve yapay zekanın iş yüklerini azaltabileceğini ve zaman kazandırabileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca YZ'nin öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine, kişiselleştirilmiş öğrenme ortamları oluşturmalarına ve öğrencilerin bağımsız öğrenmelerine yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir. Ancak İngilizce öğretim görevlilerinin YZ'yi yabancı dil eğitimine entegre etme konusunda bazı etik, teknik ve pedagojik endişeleri vardır. Bu endişeleri ortadan kaldırmak için eğitimlerin önemini vurgulamışlardır ve hem kendileri hem de öğrenciler için iyi yapılandırılmış, kendi hızlarında ve uygulamalı öğrenme eğitimleri olması gerektiğini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research study aimed to examine the perceptions of EFL Instructors on AI in education and AI integration into EFL instruction. An instrumental case study methodology was used in this qualitative research design. Purposive sampling was used to choose the sample and included 10 EFL Instructors working at a private university in Türkiye. Semi-structured interviews were used to collect data. All data was audio-recorded and then transcribed. Analysis of the data was carried out by using the software program MAXQDA. An inductive thematic analysis method was utilized in the data analysis process and the findings were presented with three main themes: perceptions of AI in education, perceptions of AI in EFL context, and future of AI in EFL. The results indicated that the EFL instructors are aware of the existence of AI. However, they had limited variability with specific AI tools designed for educational purposes and have not yet incorporated AI into their English course teaching. Most of the instructors have positive perceptions on the integration of AI in EFL and they mentioned that AI might reduce their workload and save their time. They also stated that AI can assist students to improve their language skills, create personalized learning environments and enhance learner autonomy. However, instructors have some ethical, technical and pedagogical concerns about integrating AI in EFL. To eliminate these concerns, they highlighted the significance of trainings and suggested that there should be well-structured, self-paced and hands-on-learning trainings both for them and students.