Acil sağlık çalışanlarında stres faktörleri ve belirtileri ölçeği türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of stress factors and manifestations scale in emergency health workers
  1. Tez No: 913018
  2. Yazar: HALİL ALSANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, Acil Sağlık Çalışanlarında Stres Faktörleri ve Belirtileri Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırma, Kasım 2023 - Haziran 2024 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Muğla'ya bağlı 13 devlet hastanesi ve Ambulans Ekiplerinde çalışan hemşire, acil tıp uzmanı, pratisyen hekim, paramedik, acil tıp teknisyeninden oluşan 211 personel ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında demografik özellikler formu ve Acil Sağlık Çalışanlarında Stres Faktörleri ve Belirtileri Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin dil geçerliği için çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Kendall'ın Uyumluluk Katsayısı W=0.83 olup, uzmanlar arasında iyi bir uyum olduğunu göstermektedir. Ölçeğin, Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.929, Bartlett's testinin sonucu Ki- kare değeri (χ²=1777.26); serbestlik derecesi (df=120) ve p=0.000 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted methodologically in order to evaluate the Turkish adaptation, validity and reliability of The Stress Factors and Manifestations in Emergency Health Workers Scale. The research was carried out between November 2023 - June 2024 with 211 personnel consisting of nurses, emergency medicine physicians, general practitioners, paramedics, emergency medical technicians working in Muğla Sıtkı Koçman Training and Research Hospital, 13 state hospitals and Ambulance Teams affiliated to Muğla. A questionnaire form including demographic characteristics and the“Scale of Stress Factors and Symptoms in Emergency Health Workers”was used to collect the data. The translation-back translation method was used for the language validity of the scale. Kendall's Coefficient of Agreement W=0.83, indicating a good agreement among experts. The Kaiser-Meyer-Olkin value of the scale was 0.929 and the result of Bartlett's test was found as Chi-square value (χ²=1777.26); degrees of freedom (df=120) and p=0.000.