Okul yöneticilerinin örgütsel affedicilik algılarının açıklanmasında çok boyutlu mükemmeliyetçiliğin rolü
The role of multidimensional perfectionism in explaining school administrators' perceptions of organizational forgiveness
- Tez No: 913053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN VOLKAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin örgütsel affedicilik algılarının açıklanmasında çok boyutlu mükemmeliyetçiliğin rolünün belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu, 2022-2023 Eğitim- Öğretim yılı içerisinde Rize ve Trabzon ili ve ilçelerinde görev yapan devlete bağlı resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise okul yöneticilerinden oluşmuştur. Bu araştırmada okul müdürlerine Demografik Bilgi Formu, Örgütsel Affedicilik Ölçeği ve Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans, korelasyon, çoklu regresyon, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin örgütsel affedicilik düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem ve okul türü değişkenlerine göre istatiksel açıdan anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin örgütsel affedicilik algıları ile mükemmeliyetçilik düzeyleri arasında olumsuz yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Yapılan analiz sonuçlarına göre çok boyutlu mükemmeliyetçiliğin örgütsel affedicilik algısını anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the role of multidimensional perfectionism in explaining school administrators' perceptions of organizational forgiveness. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research group consisted of public kindergarten, primary school, secondary school and high school school administrators working in Rize and Trabzon provinces and districts during the 2022- 2023 academic year. In this research, Demographic Information Form, Organizational Forgiveness Scale and Multidimensional Perfectionism Scale were applied to school principals. Mean, standard deviation, frequency, correlation, simple regression, t test and one-way analysis of variance were used to analyze the data. It was determined that the organizational forgiveness levels of school administrators showed statistically significant differences according to age, gender, marital status, professional seniority and school type variables. It was found that there was a significant negative relationship between school administrators' perceptions of organizational forgiveness and their perfectionism levels. According to the analysis, a point has been reached where multidimensional perfectionism significantly predicts the perception of donation.