Kurumsal yönetimin denetim kalitesine etkisi: Borsa İstanbul üzerine bir araştırma
The Impact of corporate governance on audit quality: A Research at the BIST
- Tez No: 913054
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Kurumsal yönetim ve denetim kalitesi arasında güçlü bir ilişki olması beklenir. Çünkü her ikisinin de amaçlarından biri piyasaya olan güven düzeyini artırmaktır. Güçlü yönetişim yapıları geliştirme ihtiyacı, birçok araştırmacıyı yeni kurumsal yönetişim çerçevesini incelemeye ve bunun denetim kalitesi süreciyle ilişkisini keşfetmeye yöneltmiştir. Bu çalışmada, kurumsal yönetim uygulamalarının denetim kalitesine etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, iki farklı uygulama yöntemi kullanılmıştır. İlk yöntemde, Borsa İstanbul'a kayıtlı imalat sanayi şirketlerine anket yöntemi uygulanmış ve bilgi verilerine ulaşılmıştır. Anket soruları, literatürdeki çalışmalardan faydalanılarak hazırlanmıştır. Denetim kalitesi ve kurumsal yönetim uygulamalarını değerlendirmek üzere; ilk olarak t testi ve varyans analizi uygulanmış sonrasında veriler korelasyon analizine ve regresyon analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analizler neticesinde yönetim kurulu üye sayısı, bağımsız üye sayısı, mülkiyet yapısı, kurumsal yönetim ilkelerinden adillik ve eşitlik ilkesi ve son olarak sosyal sorumluluk ilkesinin denetim kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Sonrasında regresyon analizi uygulanmış ancak anlamlı sonuçlar elde edilememiştir ve ikinci bir analize ihtiyaç duyulmuştur. İkinci yöntemde ise, Borsa İstanbul 100 endeksinde işlem gören imalat sanayi şirketlerinin 2019 yılı verileri kullanılmıştır. Çalışmada denetim kalitesi bağımlı değişken, kurumsal yönetim uygulamaları ise bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. Kullanılan değişkenlere ilişkin bilgiler seçilen şirketlerin kurumsal internet adreslerinden elde edilmiştir. Söz konusu değişkenler; yönetim kurulu üye sayısı, ayrıklık, bağımsız üye sayısı ve mülkiyet yapısı değişkenleridir. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A strong relationship is expected between corporate governance and audit quality. Because one of the purposes of both is to increase the level of credibility to the market. The need for developing strong governance structures has led many researchers to examine the new framework of corporate governance and to explore its relationship to the audit quality. In this paper, the effect of corporate governance practices on audit quality is researched. For this aim, two different technic method are used. First method is, obtaining the data from questionnaires applied to the 100 index companies in the Borsa Istanbul. The survey questions are originated from other's work in the literature. Firstly, t test and anova test applied to the survey results then the relation between audit quality sizes and corporate governance practices are examined by correlation analysis method and regression method. As a result of analyzes, it has been observed that board of director size, board of directors independence, ownership concentration, (the corporate governance principles) fairness and equality and social responsibility affect audit quality positively. Afterwards, regression analysis was applied but no significant results could be obtained and a second analysis is needed. Second method is, the dataset of the 100 index companies in the Borsa İstanbul 2019, has been used. While the audit quality is determined as a dependant variable, the corporate governance practices are determined as an independant variable. The variables used were gained from the companies' corporate web sites. The variables are; the number of board members, duality, the number of independant member and ownership structure. The regression analysis was used to determine the relationship between the dependant and independant variables.