Understanding letterboxd users: The Platform's influence on film consumption and cinephilia in the digital age
Letterboxd kullanıcılarını anlamak: Platformun film tüketimi alışkanlıkları ve dijital çağda sinefili üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 913087
  2. Yazar: DENİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Letterboxd, film meraklıları arasında giderek daha popüler hale gelen bir çevrimiçi platformdur. Platform, kullanıcıların kendi film günlüklerini oluşturma, filmleri puanlama, eleştiri yazma, ve kendi kişisel izleme listelerini oluşturma gibi faaliyetlerde bulundukları dijital bir alan olarak hizmet vermektedir. Bu yüksek lisans tezi, kullanıcı psikolojisinin karmaşık yapısını Letterboxd bağlamında araştırmıştır. Platformun kullanıcıların film izleme alışkanlıkları üzerindeki kayda değer etkisini, diğer kullanıcıların görüşlerinin insanların kendi fikir oluşumları üzerindeki etkisini ve platformun sinefilinin dijital çağdaki dönüşümüne nasıl katkı sağladığını analiz etmiştir. Nicel ve nitel metodolojleri kullanan bu araştırma, kullanıcı katılımının karmaşık doğasını yakalamak için açık uçlu sorularla geliştirilmiş nicel ve nitel anketler kullanır. Çalışmanın amacı, bu platformun kullanıcılar arasında topluluk hissiyatı yaratma, tercihlerini ve seyir kararlarını şekillendirme, ve filmlere ilişkin kendi görüşlerini etkileme yollarını inceleyerek Letterboxd kullanıcılarının film tüketim alışkanlıklarının nasıl etkilendiğini belirlemektir. Ayrıca dijital çağda yeni bir sinefillik anlayışının ortaya çıkmasında Letterboxd'ın rolünün ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, film izleme alışkanlıklarının dinamiklerini, diğer kullanıcıların düşüncelerinin insanların fikirlerinin oluşumu üzerindeki etkisini, ve sinefilinin değişen doğasını çözümleyerek dijital çağda sinema beğenisinin değişmekte olan durumunu aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Letterboxd is an online platform that is becoming more and more popular among film enthusiasts. It serves as a space where users engage in film-related activities such as creating their individualized film diaries, giving ratings, writing reviews, and creating their personal watching lists. This study explores the complex field of user psychology in the context of Letterboxd, analyzing the platform's notable impact on users' film-watching habits, the influence of other users' opinions on what people think, and the platform's contribution to the transformation of cinephilia in the digital age. Using quantitative and qualitative methodology, the research employs survey data enhanced with open-ended questions to capture the complex nature of user participation. The goal of the study is to determine how Letterboxd affects users' habits of film consumption by investigating how the platform creates a sense of community among its users, shapes their preferences and viewing decisions, and influences their own opinions regarding films. Furthermore, it aims to unravel the role of Letterboxd in the evolution of a new understanding of cinephilia in the digital age. Ultimately, the research illuminates the changing landscape of cinema appreciation by deconstructing the dynamics of spectatorship habits, the impact of other people's thoughts on forming people's opinions, and the ever-evolving nature of cinephilia.