Farklı kompozit materyallerinin aligner tedavilerinde güvenilirliklerinin incelenmesi
Evaluation of the reliability of different composite materials in aligner treatments
  1. Tez No: 913100
  2. Yazar: HİLAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı fiziksel özelliklere, doldurucu oranlarına ve viskoziteye sahip kompozitlerden yapılmış ataşmanların yerleştirme süresini, bağlanma kuvvetini, yerleştirme doğruluğunu ve aşınma direncini simüle edilmiş ortam ve koşullar altında değerlendirmektir. Doksan altı çekilmiş insan dişi, üst ve alt diş arklarını simüle etmek için hazırlandı. Ataşmanlar, ClearCorrect tarafından belirlenen şablonlara göre hazırlandı. Ataşman hazırlığında dört farklı kompozit grubu kullanıldı: Omnichroma (OC), GC Aligner Connect (GAC), G-Aenial Universal Injectable (GUI) ve Tetric Prime ile Tetric Evoflow kombinasyonu (TPE). Plaklar her 12 haftalık dönem için 2308 termal siklusa ve 840 kez takıp çıkarma işlemine tabi tutuldu. Daha sonra 4 grubun operasyon süresi, bağlanma kuvveti, yerleştirme doğruluğu ve simülasyonun 12., 24., 48. ve 96. haftalarında hacim kaybı değerlendirildi. TPE'nin operasyon süresi diğer tüm materyallerden ve OC'nin süresi de GAC ve GUI'den daha uzun bulundu (P < .05). 3D olarak tasarlanan ataşmanlar ile TPE'nin yerleştirilmesinden sonraki 3D sapma ve hacimsel değişimi, GAC ve GUI'den daha fazla oldu ve OC'nin değişimi de GAC'den daha fazla bulundu (P < .05). Simülasyonun 96. haftasında GUI'nin hacim kaybı, diğer malzemelerden daha fazla bulundu (P < .05). Dört grup arasında bağlanma kuvvetinde anlamlı bir fark bulunmadı. Kompozit malzemelerin viskozitesi, rezin matris içeriği ve inorganik dolgu partiküllerinin yapısı, uzun süreli yaşlandırma nedeniyle fiziksel özelliklerini önemli ölçüde etkiledi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the operation time, shear bond strength, placement accuracy and wear resistance of attachments made of composites having different physical properties, filler ratios and viscosity through the simulated environment and conditions. Ninty-six extracted human teeth were aligned to simulate upper and lower dental arches. The attachments were prepared according to the guides determined by ClearCorrect. Four different composite groups were used for attachments preparation: Omnichroma (OC), GC Aligner Connect (GAC), G-Aenial Universal Injectable (GUI), and Tetric Prime and Tetric Evoflow combination (TPE). The aligners were subjected to 2308 thermal cycles and insertion and removing procedures 840 times for each period of 12 weeks. Afterwards the wear volume loss at 12th, 24th, 48th and 96th simulated weeks, the operation time, shear bond strength and the placement accuracy of 5 composite materials were evaluated.