Tip 1 diyabet hastalığı olan çocuklarda mandibular kemik kalite ve mikromimarisinin fraktal analiz ve radyomorfometrik indekslerle değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular bone quality and microarchitecture in children with type 1 diabetes with fractal analysis and radiomorphometric indexes
- Tez No: 913124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SILA ÖZDEMİR ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUNOK ÜNLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı 6-15 yaş aralığındaki Tip 1 diyabet (T1DM) hastası çocukların mandibular kemik kalitesi ve mikromimarisinin fraktal analiz ve radyomorfometrik indekslerle değerlendirilmesi ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız dental panoramik radyografilerin kullanıldığı tek merkezli kesitsel retrospektif bir çalışmadır. Dental panoramik radyografiler üzerinden 39 T1DM hastası çocuk ve 39 sağlıklı çocukta, mandibular kortikal indeks (MKİ), mental indeks (Mİ), panoramik mandibular indeks (PMİ) sonuçları değerlendirildi ve altı farklı bölgenin (kondil, angulus, interdental) fraktal boyut (FB) analizi yapıldı. Veriler IBM SPSS 25 ile analiz edildi. T1DM hastası çocuklarda MKİ dağılımı kontrol grubuna benzerdir (p>0.05). T1DM hastası çocuklarda Mİ değerleri kontrol grubuna benzerdir (p>0.05). TIDM hastalarında ortalama PMİ değerleri istatistiksel olarak kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (p=0,021). TIDM hastalarında ortalama FB angulus değerleri istatistiksel olarak kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (p=0,010). T1DM hastası çocukların trabeküler kemik mikromimarisi ve kemik kalitesi sağlıklı çocuklar ile benzerdir. Osteoporoz ön tanısında, hastaları DEXA ile yapılacak ileri görüntülemelere yönlendirmek için en güvenilir indeksin Mİ olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the mandibular bone quality and microarchitecture of children with Type 1 diabetes (T1DM) between the ages of 6-15 years using fractal analysis and radiomorphometric indices and to compare them with healthy children. Our study is a single-center cross-sectional retrospective study using dental panoramic radiographs. The mandibular cortical index (MCI), mental index (MI), panoramic mandibular index (PMI) results were evaluated in 39 children with T1DM and 39 healthy children using dental panoramic radiographs and fractal dimension (FD) analysis of six different regions (condyle, angulus, interdental) was performed. Data were analyzed with IBM SPSS 25. The MCI distribution in children with T1DM was similar to the control group (p>0.05). The MI values in children with T1DM were similar to the control group (p>0.05). The mean PMI values in TIDM patients were found to be statistically higher than the control group (p=0.021). Mean FD angulus values were found to be statistically higher in TIDM patients than in the control group (p=0.010). Trabecular bone microarchitecture and bone quality of children with T1DM are similar to healthy children. We believe that MI is the most reliable index to direct patients to advanced imaging with DEXA in the preliminary diagnosis of osteoporosis.