Elektronöromiyografi yöntemi ile bell paralizi hastalarında ve kontrol grubunda sağlam ve etkilenmiş taraftaki N. facialis'in karşılaştırılması
A comparative study of N. facialis in affected and unaffected sides of bell's palsy patients and the control group using electroneuromyography method
  1. Tez No: 913133
  2. Yazar: BURCU SÜMEYYE ÇAĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nervus facialis, merkezi sinir sistemi ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlayan 12 çift kraniyal sinirden biridir. VII. kraniyal sinir olan nervus facialis çoğu myelinli olan motor, duyu ve otonom liflerden oluşur. Gyrus precentralis'teki primer motor korteks'ten başlayan motor lifler pons'ta bulunan fasiyal sinirin motor çekirdeğinde sinaps yaparak nervus facialis olarak temporal kemiğe girer. İntratemporal ve ekstratemporal bölgede motor dallar vererek çeşitli mimik hareketlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan kasları innerve eder. Fasiyal sinirin seyri boyunca inflamasyonu veya sıkışması sonucu ortaya çıkan etyolojisi tam olarak bilinmeyen, ipsilateral tarafta ani kas güçsüzlüğü ve fonksiyon kaybıyla karakterize idiopatik fasiyal paralizi 'Bell Paralizi' olarak adlandırılır. Paralizide etyolojik faktörü, prognozu, lezyonun seviyesini belirlemek ve tedavi planı oluşturmak için kullanılan elektrofizyolojik yöntemlerden biri de elektronöromiyografi (ENMG)'dir. Bu çalışmada, Bell Paralizi tanılı bireylerle sağlıklı bireylerin ENMG değerleri üzerinden sinir iletimindeki farklılıkları kıyaslayarak paralizinin nöromusküler etkilerinin daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir. Çalışmamızda 30 sağlıklı ve 30 Bell Paralizi tanısı almış 60 bireyin sağ ve sol yüz yarılarının ENMG raporları retrospektif olarak incelenmiştir. Her yüz yarısında fasiyal sinirin; m. frontalis, m. orbicularis oculi ve m. orbicularis oris seviyesinde yapılan ölçümlerdeki motor latans ve amplitüd değerleri incelenmiştir. Veriler, n. facialis'in bölgesel olarak iletim kalitesi açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçlarımıza göre Bell Paralizi tanılı hastaların %53'ünde sağ, %47'sinde sol etkilenim görüldü. Hasta grubundaki bireylerin etkilenen ve etkilenmeyen yüz yarıları kıyaslandığında amplitüd değerleri arasında m. frontalis seviyesinde (p=0,004), m.
Özet (Çeviri)
The facial nerve is one of the 12 pairs of cranial nerves that serve as a link between the central nervous system and the body. The seventh cranial nerve, nervus facialis, is composed of mostly myelinated motor, sensory, and autonomic fibers. Motor fibers originate in the primary motor cortex, specifically in the gyrus precentralis, and synapse in the facial motor nucleus in the pons. From there, the nerve continues as nervus facialis, entering the temporal bone. In both the intratemporal and extratemporal regions, it branches to innervate muscles responsible for various facial expressions. Inflammation or compression along its path, leading to sudden unilateral muscle weakness and functional loss, is characteristic of an idiopathic facial paralysis known as Bell's Palsy. Electrophysiological methods such as electroneuromyography (ENMG) are commonly used to assess etiological factors, prognosis, lesion location, and guide treatment planning in cases of facial paralysis. The aim of this study is to better understand the neuromuscular effects of Bell's Palsy by comparing ENMG values between individuals diagnosed with the condition and healthy individuals, examining differences in nerve conduction. We conducted a retrospective review of the ENMG reports of 60 individuals, including 30 healthy controls and 30 individuals diagnosed with Bell's Palsy, assessing both the right and left sides of the face. We examined motor latency and amplitude values of the facial nerve at the m. frontalis, m. orbicularis oculi, and m. orbicularis oris levels. Data were analyzed to evaluate regional differences in the conduction quality of the n. facialis. According to our evaluation results, 53% of patients diagnosed with Bell's Palsy exhibited right-sided involvement, while 47% showed left-sided involvement. When comparing the affected and unaffected facial halves in the patient group, statistically significant differences in amplitude values were observed at the m. frontalis level (p=0.004), m.