Farklı emici yüzey geometrileri için panel güneş kollektörlerinin verimlilik analizi
Panel solar collector efficiency analysis for different absorbing surface geometries
- Tez No: 913143
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde enerjiye olan ihtiyaç sürekli olarak artmaktadır. Enerjinin sürekliliği büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artmaktadır. Özellikle güneş enerjisinin önemi son dönemde ciddi bir artış göstermektedir. Bu çalışmada güneş enerjisinden maksimum seviyede faydalanmak için kollektör verimini arttıracak emici yüzey geometrileri tasarlanmıştır. Belirlenen 5 farklı kollektör geometrilerinin yüzey alanına düşen güneş enerjisi miktarları ZEMAX programı ile tespit edilerek, HAD analizinde sınır değer şartı olarak girilmiştir. Ayrıca sınır değer şartı olarak giriş sıcaklığı 290 K, 300 K, 310 K, 320 K, giriş debisi 0,01 kg/s, 0,1 kg/s, 1 kg/s alınarak analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde; akışkanın giriş sıcaklığı değiştirildiğinde çıkış sıcaklığının lineer olarak artış gösterdiği görülmüş, ancak akışkan debisinin artışına bağlı olarak akışkana geçen ısı miktarının artmasına rağmen sıcaklık farkında ciddi bir değişim olmadığı görülmüştür. Ayrıca geometrilere baktığımızda içe bükük açılı yüzeydeki akışkan çıkış sıcaklığının, dik yüzeyli geometriye göre daha fazla olduğu görülmüştür. Kollektör geometrilerinde açılı yüzey kullanımının güneş enerjisi absorbe miktarını arttıracağı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently, the need for energy has been constantly increasing. Continuity of energy presents great importance. For this reason, the importance of renewable energy sources increases everyday. In particular, the importance of solar energy has shown a serious increase recently. In this study, absorbent surface geometries which will increase collector efficiency have been designed in order to take advantage of solar energy at maximum level. By fixing the amount of solar energy falling on the surface area of 5 different collector geometries which has been determined with the ZEMAX program, it has been entered as the limit value condition in the CFD analysis. In addition, analyzes have been made by counting the inlet temperature 290 K, 300 K, 310 K, 320 K, input flow rate 0.01 kg / s, 0.1 kg / s, 1 kg / s as the limit value condition. Considering the obtained results, when the temperature of the fluid changes, output temperature increases linearly. However, the temperature difference did not change significantly despite the fact that the temperature which has been transferred to the fluid increased as a result of ascending flow rate. In addition, when we look at the geometries, it has been seen that the fluid outlet temperature on the inward-bent angled surface is higher than the vertical surface geometry. It has been concluded that the use of angled surfaces in collector geometries will increase the amount of solar energy absorption.