Anemik olmayan B12 vitamini eksikliği hastalarında EKG bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of ECG findings in non-anemic patients with vitamin B12 deficiency
  1. Tez No: 962775
  2. Yazar: ERDİNÇ YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: B12 vitamini eksikliği, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) düşüklüğü, miyokardiyal deformasyon, kalp hızı variabilitesi gibi çeşitli kardiyak sorunlara yol açabilir. Çalışmamızda aneminin eşlik etmediği B12 vitamin eksikliği olan hastalarda, Tp-e intervali ve QTc dispersiyonu gibi, aritmiye yatkınlığı gösteren Elektrokardiyografi (EKG) paremetrelerini kullanarak, EKG değişikliklerini tespit etmeyi ve uygun B12 tedavisi sonrası bu EKG paremetrelerindeki olası değişimi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 1 Nisan 2024- 1 Nisan 2025 tarihleri arasında dahiliye polikliniğine herhangi bir nedenle başvurup, tetkiklerinde aneminin eşlik etmediği, B12 vitamini eksikliği saptanan 18-50 yaş arası 83 tane hasta üzerinde yapılmıştır. Belirtilen yaş aralığı dışında olan, kalp ritminde değişiklik yapabilecek hastalıkları olan ve ilaçlar kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların demografik özellikleri ve tetkikleri kayıt altına alınmış, EKG'leri incelenmiştir. Hastaların EKG'lerinden QT, QTc (corrected QT interval) dispersion, Tpeak- Tend (Tp-e) intervali, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları manuel olarak hesaplanarak kayıt altına alınmıştır. Hastaların B12 vitamin eksiklikleri tespit edilip uygun tedavi düzenlenmiş ve 6 ay sonra kontrol randevusuna çağrılmış, ilk vizitlerindeki süreçler tekrarlanarak EKG'ler kıyaslanmıştır. Elde edilen verilerle istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 16'sı (%19,3) erkek ve 67'si (%80,7) kadın olmak üzere toplam 83 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 37,88±10,26 yıl, boy ortalaması 161,90±7,13 cm, vücut ağırlığı ortalaması 76,53±14,53 kg ve vücut kitle indeksi ortalaması 29,17±5,07 kg/m2 olarak saptandı. Erkek hastaların Tp-e (mm), Tp-e (ms) ve Tp-e/QTc değerleri, kadın hastalara göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0,048, p=0,026, p=0,027).
Özet (Çeviri)
Aim: Vitamin B12 deficiency can lead to various cardiac abnormalities, including reduced left ventricular ejection fraction (EF), myocardial deformation, and impaired heart rate variability. In this study, we aimed to detect electrocardiographic (ECG) alterations indicating arrhythmia susceptibility -such as the Tp-e interval and QTc dispersion- in patients with vitamin B12 deficiency without accompanying anemia, and to investigate potential changes in these ECG parameters following appropriate vitamin B12 replacement therapy. Materials and Methods: This study was conducted on 83 patients aged between 18 and 50 years who presented to the internal medicine outpatient clinic for any reason between April 1, 2024, and April 1, 2025, and were found to have vitamin B12 deficiency without accompanying anemia. Patients outside the specified age range, and those with conditions or on medications that could affect cardiac rhythm, were excluded from the study. Demographic data and laboratory results of the patients were recorded, and their electrocardiograms (ECGs) were analyzed. From the ECGs, the QT interval, corrected QT interval (QTc) dispersion, Tpeak–Tend (Tpe) interval, and Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios were manually measured and recorded. Vitamin B12 deficiency was confirmed in all patients, appropriate treatment was initiated, and follow-up evaluations were scheduled after six months. At follow-up, the procedures from the initial visit were repeated, and ECG findings were compared. Statistical analyses were performed using the collected data. Results: A total of 83 patients were included in the study, comprising 16 males (19.3%) and 67 females (80.7%). The mean age of the patients was 37.88 ± 10.26 years, mean height was 161.90 ± 7.13 cm, mean body weight was 76.53 ± 14.53 kg, and the mean body mass index (BMI) was 29.17 ± 5.07 kg/m². Tpe (mm), Tp-e (ms), and Tp-e/QTc values were significantly higher in male patients compared to females (p=0.048, p=0.026, p=0.027).