Ecolinguistics in language education: Analysing literary texts for ecological awareness
Dil eğitiminde ekodilbilim: Ekolojik farkındalık için edebi metinlerin analizi
  1. Tez No: 913196
  2. Yazar: SELİN UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, seçilen edebi metinlerdeki ekolojik temaları ve bu metinlerin öğrenciler üzerindeki potansiyel etkisini inceleyerek, ekodilbilim ve küresel eğitimin İngilizce dil öğretimi (ELT) ile nasıl entegre edilebileceğini araştırmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, mevcut okuma materyallerindeki küresel ekolojik meseleler konusundaki sınırlamaları daraltmak ve ekolojik farkındalığı teşvik etmektir. Stibbe'nin (2015) ekodilbilim çerçevesini kullanarak, çalışma, üç hikaye kitabını—The Sun Mother, The Magic School Bus and the Climate Challenge ve My Cousin Ah Meng—dilin özellikleri, çerçeveleri, ideolojileri ve ekolojik söylemleri açısından eleştirel bir şekilde incelemektedir. Bu metinler, aynı zamanda öğrenciler arasında ekolojik farkındalık, çevresel sorumluluk ve sürdürülebilir tutumları teşvik etme etkinlikleri bakımından değerlendirilmektedir. Bulgular, dil öğretiminde ekodilbilimin potansiyelini vurgulamaktadır; çünkü bu metinler, yalnızca ekolojik kaygıları ele almakla kalmayıp, aynı zamanda bireysel farkındalığı teşvik eden bağlamsal olarak zengin materyaller sunmaktadır. Bu araştırma, küresel eğitim ile dil eğitimini entegre eden bir çalışma alanına katkıda bulunarak, dil öğretmenleri için pratik bilgiler ve öneriler sunmaktadır. Son olarak bu çalışma öğrencilere ekolojik sorunlarla başa çıkmak için gerekli beceri, bilgi ve tutumları kazandıracak bir öğrenme atmosferi yaratmak adına, İngilizce sınıflarında ekolojik temalı edebi metinlerin entegrasyonunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how ecolinguistics and global education can be integrated into English language teaching (ELT) by examining selected literary texts for their ecological themes and their potential influence on learners. The main goal of this research is to narrow the limitations in current reading materials addressing global ecological issues content as well as encouraging ecological awareness. Utilizing Stibbe's (2015) ecolinguistics framework, the study critically examines three storybooks—The Sun Mother, The Magic School Bus and the Climate Challenge, and My Cousin Ah Meng. These texts are evaluated for their linguistic characteristics, framing, ideologies, and ecological discourses, beside their effectiveness in promoting ecological awareness, environmental responsibility, and sustainable attitudes among learners. The findings highlight the potential of ecolinguistics in language teaching by providing contextually rich materials that not only address ecological concerns but also foster individual awareness. This research contributes to the field of study that integrates language education with global education by providing practical insights and suggestions for language teachers. It advocates for the integration of ecologically-themed literary texts in English classrooms, creating a learning atmosphere that prepares students with the skills, knowledge, and attitudes necessary to address urgent ecological challenges.