Cinsel saldırı olgularında alkol ve uyutucu/uyuşturucu madde etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of alcohol and drugs in cases of sexual assault
- Tez No: 913215
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp polikliniğine alkol ve/veya uyutucu/uyuşturucu madde etkisinde cinsel şiddete uğradığı iddiası ile başvuran mağdur olguların, ailelerine ve saldırganlarına ait sosyodemografik özellikleri, cinsel şiddete aracılık eden maddenin ne olduğu incelenerek ulusal ve uluslararası literatür çalışmalarıyla karşılaştırarak alkol ve/veya uyutucu/uyuşturucu madde kullanımının cinsel şiddet açısından risk faktörlerini, bu konuda alınabilecek önlemleri, etkin ve zamanındaki müdahalenin önemini gösterebilmek amaçlanmıştır. 01.01.2014 ve 31.12.2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı polikliniğine adli birimler tarafından gönderilen, cinsel şiddet eylemine alkol ve/veya uyutucu/uyuşturucu maddenin aracılık ettiğini ifade eden 190 olgunun, fizik ve genito-anal muayene yapılmasına, kolposkopi cihazı ile fotoğraf ve görüntü kaydına, adli delil niteliğindeki materyallerin toplanmasına kendileri veya vasileri tarafından yazılı onam veren, her yaş grubunu kapsayan olgulara ait adli belgeler ve adli tıp raporları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda; mağdur olguların 173'ü kadın, 17'si erkek, yaş aralığı 6-45 olup yaş ortalamasının 18,2±5,8 yıl olduğu verisi elde edilmiştir. Cinsel şiddete en fazla aracılık eden maddenin alkol (%46,3), sonrasında sırasıyla uyutucu/uyuşturucu madde (%42,6), alkol ve uyutucu/uyuşturucu madde (%11,1) olduğu, alkol ve/veya uyutucu/uyuşturucu kullanılmasında mağdurların %70,5'inin rızasının olduğu, %25,3'ünün kandırılarak (yiyecek-içecek içine katılarak, yalan söylenerek), %4,2'sinin zorla (koklatma, fiziksel güç kullanarak/ tehdit ile içirme) alkol ve/veya uyutucu/uyuşturucu madde kullandıkları, mağdurların saldırıya yönelik sorulara verdiği cevaplara göre %54,2'sinin saldırı anını hatırladığı, %22,1'inin kısmen hatırladığı, %23,7'sinin hatırlamadığı, cinsel şiddetin daha çok kapalı alanda, zaman dilimi olarak akşam/gece meydana geldiği, en sık görülen cinsel şiddet tipinin penetran cinsel şiddetler olduğu görülmüştür. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları/Psikiyatri polikliniğine konsülte edilen mağdur olguların %42,3'ünde DSM-IV ve V tanı kriterlerini karşılayan psikopatoloji geliştiği, en sık gelişen psikopatolojinin Akut Stres Bozukluğu olduğu verisi elde edilmiştir. Faillerin tamamının erkek cinsiyette olduğu ve çevresinden tanıdığı ya da kan ve kayın hısımlığı bulunan erkekler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the sociodemographic characteristics of the victims, their families and their assailants who applied to the Forensic Medicine outpatient clinic of Mersin University Faculty of Medicine Hospital with the allegation that they were subjected to sexual violence under the influence of alcohol and/or narcotic/drug substances, the substance that mediated sexual violence, and to compare them with national and international literature studies, and to show the risk factors of alcohol and/or narcotic/drug substance use in terms of sexual assault, the measures that can be taken in this regard, and its importance in effective and timely intervention. Between 01.01.2014 and 31.12.2023, forensic documents and forensic medicine reports of 190 cases who were referred to Mersin University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine outpatient clinic by forensic units and who were stated that alcohol and/or narcotic/drug substances mediated the act of sexual violence were retrospectively evaluated. Forensic documents and forensic medicine reports of 190 cases including all age groups who gave written consent by themselves or their guardians for physical and genito-anal examination, photograph and video recording with colposcopy device, and collection of forensic evidence materials were evaluated. As a result of our study, 173 of the victims were female, 17 were male, the age range was 6-45 years and the mean age was 18.2±5.8 years. The most common mediator of sexual violence was alcohol (46.3%), followed by drugs (42.6%), alcohol and drugs (11.1%), 70.5% of the victims consented to the use of alcohol and/or drugs, 25.3% were deceived (by adding into food and drink, lying), 4.2% were forced (sniffing, using physical force/drinking with threats), 54.2% of the victims remembered the moment of the assault, 22.1% partially remembered, 23.7% did not remember, sexual violence occurred mostly indoors, in the evening/night as a time period, and the most common type of sexual violence was penetrating sexual violence. It was found that 42.3% of the victim cases consulted to the Child and Adolescent Mental Health and Diseases/Psychiatry outpatient clinic developed psychopathology meeting the DSM-IV and V diagnostic criteria and the most common psychopathology was Acute Stress Disorder. It was observed that all of the perpetrators were male and they were either known from their environment or were blood relatives or in-laws.