Ortaöğretim öğrencilerinin yaşam becerileri konusundaki görüşleri
Opinions of secondary school students on life skills
- Tez No: 913273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim kademesinde öğrenim gören öğrencilerin yaşam becerilerini belirlemek ve sahip oldukları yaşam becerilerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Bu amaçla araştırmada Hatay ilinin Kırıkhan ilçesindeki farklı lise türlerinde öğrenim gören öğrencilere Yaşam Becerileri Ölçeği ve uzman kişilerin görüşleri alınarak hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Nicel araştırma metotlarından birisi olan ilişkisel tarama modeli ile yapılan bu araştırmaya 684 öğrenci katılım göstermiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde lise öğrencilerinin yaşam becerilerinin iyi düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Bunun yanında fen lisesinde öğrenim gören öğrencilerin yaşam becerilerinin diğer lise türlerinde öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ortaöğretim kademesinde öğrenim gören öğrencilerin yaşam becerilerinin öğrencilerin cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine, alan türlerine, anne ve baba eğitim durumlarına, babalarının mesleklerine ve aylık gelir düzeylerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Öğrencilerin anne ve babalarının eğitim düzeyinin yüksek olması, babalarının iş yaşamında olması, sınıf düzeylerinin yükselmesi ve ailenin ekonomik durumunun iyi olması durumlarının yaşam becerilerine olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the life skills of secondary school students and to examine their life skills according to various variables. For this purpose, the Life Skills Scale and a personal information form prepared by taking the opinions of experts were applied to students studying in different types of high schools in Kırıkhan district of Hatay province. 684 students participated in this research, which was conducted with the relational survey model, one of the quantitative research methods. When the results obtained were examined, it was understood that the life skills of high school students were at a good level. In addition, it has been determined that the life skills of students studying in science high schools are higher than those of students studying in other types of high schools. It has been determined that the life skills of students studying at secondary education level differ according to the students' gender, grade level, field type, mother and father education level, father's profession and monthly income level. It has been determined that students' parents' having a high level of education, their fathers being in business life, their rising class levels and the family's good economic situation have a positive impact on their life skills.