Demystifying benin bronzes: Reframing colonial narratives in museums
Benin bronzlarının gizemini çözmek: Müzelerdeki sömürgecilik anlatılarını yenidençerçeveleme
  1. Tez No: 913291
  2. Yazar: İLKE MISRA UZUN
  3. Danışmanlar: DR. TONY CREDLAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of the Arts London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Dan Hicks'in argümanını takip ederek, egemenlik, şiddet ve müzeler arasındaki karmaşık ilişkiyi Benin Bronzları üzerine odaklanarak incelemektedir. Bu eserler, 1987 Benin Cezai Seferi sırasında yağmalandı ve bu da müzelerin sömürgeciliğin ortaya çıkan akımlarıyla nasıl iç içe geçtiğini araştırmak için bir prizma sunmaktadır. Bu bağlantılar, Viktorya dönemini domine eden çıkar odaklı kurumsal militarist sömürgeciliğin objektifiyle aydınlatılmaktadır. Bu araştırma aynı zamanda kültürel yağma, şiddet ve ırkçılığın nasıl 1987 Kraliçe Elmas Jübile kutlamaları sırasında medya propagandası aracılığıyla teşvik edildiğini ve meşrulaştırıldığını tarihsel görsel arşivleri inceleyerek kamusal algıyı şekillendiren aktif ajansları belirler. Hicks'in tezine dayanarak, antropoloji, etnoloji ve arkeoloji gibi disiplinlerin yanı sıra müzelerin, ırkçılığı ve beyaz üstünlüğü meşrulaştırdığını, onları sömürgecilik araçlarına dönüştürdüğünü vurgular. Müzeler, Afrika'daki sömürge 'küçük savaşlardan' ganimetleri sergileyerek militarist bir beyaz üstünlük vizyonunu sürdürmek yerine, tarihsel adaletsizlikleri görünür kılabilen benzersiz indeksler olarak konumlandırılır. Yönü değiştirmek için, onları kamusal alanlar ve vicdan yerleri olarak yeniden tanımlamayı ve kültürel iade ve tazminat eylemleri aracılığıyla Afrika'daki Britanya'nın kolonyal vahşet tarihine ve onun kalıcı sonuçlarına meydan okumayı önermektedir. Son olarak, tasarım stratejilerinin antropolojik ve etnolojik müzelerde kök salmış olan sömürgeci temelleri deşifre etmek için eleştirel bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini Benin Bronzları ve onların aşırı şiddet içeren tarihleri üzerinde odaklanarak incelemektedir. Ayrıca tasarımın, bu kurumları demokratikleştirmek ve hikayeleri sömürgeci değil, sömürgeci olmayan bakış açısından yeniden çerçevelemek için nasıl kullanılabileceğini keşfeder. Müze alanlarını“çok sesli”ve“demokratik kamusal alanlar”a dönüştürmek için dekolonizasyon uygulamalarının potansiyelini araştırır.
Özet (Çeviri)
This thesis, following Dan Hicks' argument, explores the complex relationship between sovereignty, violence, and museums, with a specific focus on the Benin Bronzes. These artefacts were looted during the 1987 Benin Punitive Expedition, thus offering a prism through which to investigate the entwinement of museums with the emergent currents of colonialism. These connections are illuminated through the lens of extractive corporate militarist colonialism that dominated the Victorian era. This inquiry also delves into how cultural plunder, violence, and racism were promoted and legitimized through media propaganda during the 1987 Queen Diamond Jubilee celebrations and identifies active agents shaping public perception by examining historical visual archives. Building on Hicks' thesis, it underscores how disciplines like anthropology, ethnology, and archaeology, along with museums, have legitimized racism and white supremacy, transforming them into tools of colonialism. They are positioned as unique indexes capable of rendering visible the historical injustices, rather than perpetuating a militarist vision of white supremacy by showcasing spoils from colonial 'small wars' in Africa. To alter the course, it suggests redefining them as public spaces and sites of conscience, confronting Britain's history of colonial brutality in Africa and its' enduring consequences through cultural restitution and reparations actions. Finally, it examines how design strategies can be used as a critical tool to deconstruct the colonial foundations deeply rooted in anthropological and ethnological museums, focusing on the Benin Bronzes and their ultraviolent histories. It also explores how design can be used to democratize these institutions and reframe narratives from the perspective of the colonized rather than the colonizer. It investigates the potential of participatory practices and design strategies to transform museum spaces into“polyphonic”and“democratic public spheres”through decolonization practices.