TÜBİTAK Meraklı Minik dergisinin erken çocukluk döneminde prososyal davranışları desteklemesi açısından incelenmesi
Examing the role of TÜBİTAK Meraklı Minik magazine in supporting prosocial behaviors during early childhood
  1. Tez No: 913300
  2. Yazar: DİDEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA ÇÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 36 ay ve üstü çocukları için yayınlanan Meraklı Minik erken çocukluk dergisi içeriğinin prososyal becerileri desteklemesi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Amaçlı Örnekleme Yöntemi ile seçilen 2013-2023 yılları arasında basılan 132 dergi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Nancy Eisenberg'in editörlüğünde hazırlanan Handbook of Child Psychology kitabının Prososyal Gelişim bölümündeki araştırmalardan faydalanılarak oluşturulan Prososyal Davranış Kategori Tablosu kullanılmıştır. Bu tablo; Empati, Rahatlatma, Yardım, İş birliği, Paylaşma, İletişim olmak üzere altı kategori ve bu kategorilerin alt kategorilerden oluşmaktadır. Prososyal Davranış Kategori Tablosu kullanılarak Meraklı Minik dergisindeki veriler üzerinden değerlendirmeler ortaya konmuştur. Araştırmanın sonucunda incelenen dergiler içerisinde en fazla iletişim kategorisini destekleyecek içeriklerin yer aldığı bu sıralamayı iş birliği, yardım, empati, paylaşma ve rahatlatmanın takip ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the content of the Meraklı Minik early childhood magazine, published by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK) for children aged 36 months and older, in terms of its support for prosocial skills. For this purpose, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consists of 132 issues of the magazine published between 2013 and 2023, selected through the Purposive Sampling Method. As a data collection tool, the Prosocial Behavior Category Table, created based on the studies in the Prosocial Development section of the Handbook of Child Psychology edited by Nancy Eisenberg, was utilized. This table consists of six categories Empathy, Comforting, Helping, Cooperation, Sharing, and Communication and their subcategories. Using the Prosocial Behavior Category Table, evaluations were made based on the data from the Meraklı Minik magazine. As a result of the study, it was found that the magazines analyzed contained the most content supporting the Communication category, followed by Cooperation, Helping, Empathy, Sharing, and Comforting, respectively.