The impact of digital finance on financial stability:evidence from five contries (France, Norway, Greece, Albania, and Turkey)
Dijital finansın finansal istikrar üzerindeki etkisi:Beş ülkeden (Fransa, Norveç, Yunanistan, Arnavutluk ve Türkiye) kanıtlar
  1. Tez No: 913307
  2. Yazar: FATİMA ZOHRA ZAAKOUN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RECEP BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, 2007 ve 2020 yılları arasında Fransa, Norveç, Yunanistan, Arnavutluk ve Türkiye'deki dijital finansın finansal istikrar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Nitel veri analizi kullanılarak yapılan bu araştırma, panel verileri ve Eviews Yazılımı kullanmaya odaklanmaktadır. Analizimizde POLS, FEM ve REM yöntemlerini uyguladık. Veri gruplarının değerlendirilmesi açısından, bu yaklaşım heteroscedasticity, olası endojenlik ve otokorelasyonu başarıyla dengelememizi sağladı. Çalışmamızın sonuçlarına göre, dijital ödeme benimseme oranı, POLS ve REM modellerinde finansal istikrar üzerinde olumlu bir etki göstermektedir, ancak FEM modelinde bu etki görülmemektedir. Bu durum, dijital ödemelerin etkisinin ülkeler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, her 100.000 yetişkin başına düşen ATM sayısı, her 100.000 yetişkin başına düşen şube sayısı ve özkaynak karlılığı (ROE) ülkelerin finansal istikrarını önemli ölçüde etkilemektedir. ROE, tüm modellerde finansal istikrar üzerinde tutarlı bir şekilde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermektedir, bu da daha yüksek karlılığın daha büyük finansal istikrar ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Genel olarak, araştırmanın ana hedefleri gerçekleştirilmiş olup, dijital finans ile finansal istikrar arasındaki karmaşık ilişki ortaya konmuştur. Bulgular, dijital finansın bu ülkelerdeki hükümet gündeminde öncelikli hale getirilmesi gerektiğini, uyarlanabilir düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesi, risk yönetim stratejilerinin güçlendirilmesi ve finansal kapsayıcılığın teşvik edilmesi gerektiğini önermektedir. Bu, finansal sistemlerin genel istikrarını ve dayanıklılığını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of digital finance on financial stability across five countries: France, Norway, Greece, Albania, and Turkey between the years 2007 and 2020, employing the qualitative data analysis, the present research focuses on using panel data and the Eviews Software, we applied POLS, FEM and REM for our analysis. As for the evaluation of the data groups, this approach enabled us to moderate heteroscedasticity, possible endogeneity, and autocorrelation successfully. According to the results of our study, The % of digital payment adoption shows a positive impact on financial stability in the POLS and REM models, but not in the FEM model, suggesting that the influence of digital payments may vary significantly across countries due to unique national factors. Also the number of ATMs per 100,000 adults, the number of branches per 100,000 adults and Return on Equity significantly affect the financial stability of the countries, ROE consistently shows a positive and statistically significant impact on financial stability across all models showing that higher profitability is linked with greater financial stability. Overall, the main objectives of the research have been achieved, demonstrating a complex relationship between digital finance and financial stability. The findings suggest that digital finance should be prioritized on the governmental agenda in these countries, with an emphasis on developing adaptive regulatory frameworks, enhancing risk management strategies, and promoting financial inclusion to bolster the overall stability and resilience of their financial systems.