Acoustico-politics of the modernist novel
Modernist romanın akustiko-politikası
- Tez No: 913348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU, PROF. DR. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, Karanlığın Yüreği, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi ve Mrs Dalloway romanlarında kullanılan akustik unsurların politik içerimleri olduğunu öne sürüyor. Son zamanlarda ortaya çıkan ses çalışmaları, modernist romanların akustik yönlerini zaten ortaya koymuş olsa da bu çalışmalar daha çok ortaya çıkan ses teknolojilerinin edebiyattaki temsiline odaklanmıştır. Bu çalışma, ses çalışmaları disiplinin aksine bu eserleri romanların çağdaşı olan sesleri bulabileceğimiz bir arşiv olarak değil, edebi metinler olarak ele alıyor. Bu amaçla her bölüm, ilgili romanın yapısal olarak da akustik olduğunu gösteren bir altbölüm içeriyor. Böylece akustik unsurların varlığının tesadüfi olmadığını, anlatı yapısının ayrılmaz bir bileşeni olduğunu gösteriyor. Literatürde çokça tartışılan ve en çok bilinen pasajlara odaklanarak, onlara ses, çocukluk ve tanıklık gibi kavramlar aracılığıyla yeni bir bakış açısı getirmeye çalışıyor. Argümanım, bu romanlar boyunca merkezi bir akustik unsur olarak anlamın ötesindeki sesin gücüne dayanıyor. 2. Bölüm, Kurtz'un sesinin ve Afrikalıların trans müziğinin politik gücünü inceliyor. 3. Bölüm, Stephen'ın bilinmeyen politik kelimelerle karşılaşmasını ve iki farklı çağrıya verdiği tepkiyi ele alıyor. 4. Bölüm, dilencinin şarkısını ve Septimus'un“deli dilini”yerleşik düzene bir direniş olarak okuyor. Bu tezde incelenen modernist romanlar gürültülüdür ve politiktir, bu çalışma bu ikisinin temelde bağlantılı olduğunu iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the use of acoustic phenomena in Heart of Darkness, A Portrait of the Artist as a Young Man, and Mrs Dalloway, in order to argue that such phenomena have political implications. The recent surge in sound studies has already pinpointed the acoustic aspects of modernist novels, but they focused on the literary representation of emerging sound technologies. My approach reads these works as literary compositions, not simply as archives of political sounds. Each chapter incorporates a dedicated section on the novel's acoustic form, demonstrating that the presence of acoustic phenomena is not contingent but an integral component of the narrative structure. I remain within familiar territory of oft-examined passages in an attempt to bring a new perspective to their close readings, reading them via such concepts as voice, infancy, and testimony. My argument hinges on the power of the sound beyond meaning as a central acoustic phenomenon across these novels. Chapter 2 examines the political power of Kurtz's voice and Africans' trance music. Chapter 3 looks at Stephen's encounter with unknown political words and his response to two vocations. Chapter 4 reads the beggarwoman's song and Septimus' mad language as resistance to established order. Modernist novels are noisy and political, and this study shows that these two are fundamentally connected.