Transition to the maternal identity in Turkey: A qualitative study
Türkiye'de annelik kimliğine geçiş: Nitel bir çalışma
- Tez No: 913349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Anneliğe geçiş deneyimi bir kadın için hayattaki önemli dönüşümlerden biridir. Annelik kimliğinin hem sosyal hem biyolojik olarak inşa edildiği bilinmektedir. Dolayısıyla bir kadının anneliğe geçiş süreci sosyal ve kişisel birçok etmenin etkisinde gerçekleşmektedir. Kültürel geçmiş, anne olma yaşı ve anne olacak bireyin eğitim durumu bu etmenlerden birkaçıdır. Araştırma, kadınların anneliğe geçiş dönemine dair beklentilerini ve anneliğe geçiş döneminde doğumdan sonraki ilk deneyimlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu nitel çalışmanın amacı Türkiye'deki üniversite eğitimi almış, kariyer hedefine sahip ve beliren yetişkinlik döneminde hamile kalmış kadınların annelik kimliğine geçiş deneyimini derinlemesine araştırmaktır. Ayrıca, kadınların anneliğe geçiş sürecinde doğal olarak ortaya çıkan duygularının ve geliştirdikleri başa çıkma mekanizmalarının onların annelik kimliğinin oluşmasındaki etkisini incelemektedir. Beliren yetişkinlik döneminde hamile kalmış sekiz anneyle anneliğin ilk bir yılına dair geriye dönük soruların sorulduğu yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, dört ana tema ortaya çıkmıştır. Temalar tutumlar, asla beklendiği gibi değil, acil durum valfi ve çok yönlü bir annenin doğuşu olarak adlandırılmıştır. Bulgular tartışılmış ve psikolojik danışmanlar ve yasa oluşturucular için öneriler geliştirilmiştir. Psikolojik danışmanlık bağlamında anneliğe geçiş döneminde önleyici psikoeğitsel ve sosyal destek çalışmalarının öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transition to motherhood is one of the important transformations in life for a woman. It is known that maternal identity is constructed socially as well as biologically. Therefore, a woman's transition to motherhood is affected by many social and personal factors. Cultural background, age of motherhood, and educational status of the mother are some of these factors. The current study explored women's expectations about motherhood and their first experiences after birth during the transition to motherhood. The aim of this qualitative study was to investigate the transition to maternal identity of women in Turkey who have a university degree, have career goals, and became pregnant during the emerging adulthood period. Additionally, the study examined the influence of naturally occurring emotions and coping mechanisms during women's transition to motherhood on the formation of their maternal identity. Retrospective, semi-structured, in-depth interviews were conducted with eight mothers who became pregnant during the period of emerging adulthood. The findings were analyzed using the thematic analysis method. As a result, four main themes emerged. The themes were named as attitudes, never as expected, emergency valve and the birth of a versatile identity. Findings were discussed, and recommendations for counselors, and policymakers were developed. In the context of psychological counseling, the importance of preventive psychoeducational and social support programs during the transition to motherhood was emphasized.