Queering ELT departments in Türkiye: Perceptions of ELT instructors with queer-inclusive material suggestions
Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği bölümlerini kuirleştirme: İngilizce öğretmenliği bölümünlerindeki akademisyenlerin görüşleri ve kuir kapsayıcı materyal önerileri
- Tez No: 913347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANITA NICOLE ALEXANDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, İngilizce Öğretmenliği (ELT) bölümlerinde kuir konuların dahil edilmesine yönelik ELT akademisyenlerinin algılarını keşfetmeyi amaçlamıştır. ELT akademisyenlerinin istekleri, hazırlıkları, özgüvenleri, öz yeterlilikleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi edindikten sonra, araştırmacı Kuir Eleştirel Okuryazarlık çerçevesine, ELT akademisyenlerinin materyal ihtiyaçlarına ve ELT sınıflarına kuir kapsayıcı materyaller öneren çalışmalara uygun olarak kuir kapsayıcı materyaller önermiştir. Çalışma, ELT eğitmenlerinin kuir meseleleri eğitimlerine dahil etme konusunda olumlu olmasına rağmen, eğitmenlerin kurumlarından ve öğrencilerden gelebilecek olumsuz tepkilerden korktuğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ELT eğitmenleri, kuir kapsayıcı eğitim materyalleri konusunda bilgi eksikliği hissetmekte ve cinsel çeşitliliği İngilizce öğretmen adaylarıyla olan eğitimlerinde nasıl dahil edecekleri konusunda kendilerini yetersiz hissetmektedirler. Son olarak, eğitmenler, öğretmen yetiştirme programlarında ve k-12 okullarında heteronormativiteyi bozmak amacıyla kuir konularında bilgi sahibi olan gelecekteki İngilizce öğretmenleri aracılığıyla derslerinde kuir kapsayıcı edebi metinlerden, kısa videolardan ve akademik makalelerden yararlanma ihtiyacı duyduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the perceptions of ELT instructors on the inclusion of queer topics in ELT departments. After gaining insight into the willingness, readiness, confidence, self-efficacy and needs of ELT instructors, the researcher suggested queer-inclusive materials in accordance with a Queer Critical Literacy framework, ELT instructors' material needs and studies conducted to suggest queer-inclusive materials to ELT classrooms. The study found that although ELT instructors are in favor of including queer issues in their instructions, the instructors fear backlash from their institutions and students. In addition, ELT instructors feel inadequate in knowledge with educational queer-inclusive materials to incorporate sexual diversity in their instructions with pre-service teachers of English. Lastly, the instructors indicated the need to benefit from queer- inclusive literary texts, short videos and academic articles in their lessons with pre-service teachers to disrupt heteronormativity in both teacher education programs and k-12 schools by means of future English teachers knowledgeable of queer topics.