Penetran keratoplasti ve derin anterior lameller keratoplasti sonrası saydam greftlerde kornea endotelinin speküler mikroskopi ile degerlendirilmesi
Penetrating keratoplasty and deep anterior lamellar corneal endothelium in transparent grafts after keratoplasty evaluation by specular microscopy
- Tez No: 913366
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL KUBALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Kornea endotelinin durumunu ve merkezi kornea kalınlığını ilk dört ay içinde karşılaştırmak Derin anterior lameller keratoplasti (DALK) ve penetran keratoplasti (PK) sonrası ameliyat sonrası yıllar keratokonuslu hastalarda. Gereç ve Yöntemler: Otuz dokuz gözde (Grup A) PK ve 44 gözde Bu retrospektif çalışmaya keratokonus tedavisi için DALK yapılan gözler (Grup B) dahil edilmiştir. çalışma. Endotel hücre yoğunluğu (ECD), ortalama endotel hücre alanı ve varyasyon katsayısı hücre alanı temassız speküler mikroskop ile değerlendirildi ve merkezi kornea kalınlığı (SKK) ultrason pakimetre ile ölçülmüştür. Sonuçlar: İki yılda ortalama ECD kaybı oranı %36.24 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the status of corneal endothelium and central corneal thickness within the first four postoperative years after deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) and penetrating keratoplasty (PK) in patients with keratoconus. Materials and Methods: Thirty-nine eyes (Group A) which had PK and 44 eyes (Group B) which had DALK for the treatment of keratoconus were included in this retrospective study. The endothelial cell density (ECD), the mean endothelial cell area and the coefficient of variation of cell area were assessed with a non-contact specular microscope, and the central corneal thickness (CCT) was measured with an ultrasound pachymeter.