Long-term implications of the Syrian conflict on Türkiye-EU relations: The refugee question as a case study
Suriye çatısmasının Türkiye-AB ilişkilerine uzun vadeli etkileri: Bir vaka çalışması olarak mülteci sorunu
  1. Tez No: 913386
  2. Yazar: AMİR KAPLAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MESUT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu tez, 2011 ile 2024 yılları arasında Suriye çatışması ve mülteci krizinin Türkiye-AB ilişkileri üzerindeki uzun vadeli etkilerini incelemektedir. Çalışma, Suriye çatışmasının bu ilişkiler üzerinde sadece doğrudan etkiler yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda uzun vadeli ikili sonuçlara da yol açtığını; bir yandan iş birliğini teşvik ederken, diğer yandan gerginlikleri körüklediğini öne sürmektedir. Başlangıçta, doğrudan etkiler, Suriyeli mültecilerin Türkiye ve AB ülkelerine akını ve ardından 2016 Türkiye-AB anlaşmasının imzalanmasıyla görülmüştür. Bu anlaşma, iki taraf arasında iş birliğinin başlangıç noktası olmuş, diplomatik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmuş ve Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde potansiyel ilerlemelerin kapısını aralamıştır. Ancak, çatışma daha sonra özellikle Türkiye'nin Suriye'deki askeri müdahaleleri, örneğin“Zeytin Dalı Harekâtı”(2018) ve“Barış Pınarı Harekâtı”(2019) ile artan gerginliklerin kaynağı haline gelmiştir. Türkiye, bu operasyonları ulusal güvenliğini korumak için gerekli görürken, bazı Avrupa ülkeleri bu müdahalelerin bölgesel istikrar üzerindeki etkileri konusunda endişelerini dile getirmiştir. Ayrıca, 2020 Meriç Nehri krizi, Türkiye-AB ilişkilerine yeni karmaşıklıklar eklemiştir. Tez, bu dinamiklerin ulusal çıkarlar, güvenlik kaygıları ve kimlik politikaları tarafından nasıl şekillendirildiğini açıklamak için uluslararası ilişkiler teorilerinden çeşitli yaklaşımlar kullanmaktadır. Mülteci krizinin yönetimi konusundaki iş birliği, ikili ilişkilerde olumlu bir adım olarak değerlendirilirken, Türkiye'nin askeri müdahaleleri ve bunların siyasi ve güvenlik açısından sonuçları üzerindeki farklılıklar artan gerilimlere yol açmıştır. Çalışma, Suriye çatışmasının yalnızca insani veya güvenlik sorunu olmadığını, aynı zamanda uluslararası ilişkilerde kilit bir faktör haline geldiğini ve ikili ilişkileri, özellikle de Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan üyelik sürecini yeniden şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the long-term implications of the Syrian conflict and the refugee crisis on Türkiye-EU relations between 2011 and 2024. The study hypothesizes that the Syrian conflict not only had direct impacts on these relations but also led to long-term bilateral consequences, playing a dual role by fostering cooperation on one hand and fueling tensions on the other. Initially, the direct impacts were seen in the influx of Syrian refugees into Türkiye and EU countries, followed by the signing of the 2016 EU-Türkiye agreement. This agreement served as a starting point for cooperation between both sides, contributing to enhanced diplomatic relations and opening the door for potential progress in Türkiye's bid for EU membership. However, the conflict later became a source of growing tensions, particularly regarding Türkiye's military interventions in Syria, such as“Operation Olive Branch”(2018) and“Operation Peace Spring”(2019). While Türkiye viewed these operations as necessary for safeguarding its national security, several European countries expressed concerns about their impact on regional stability. Additionally, the 2020 Meric River crisis introduced new complexities to Türkiye-EU relations. The dissertation employs multiple approaches from international relations theories to illustrate how these dynamics were influenced by national interests, security concerns, and identity politics. While cooperation on managing the refugee crisis represented a positive step in bilateral relations, differences regarding Türkiye's military interventions and their political and security implications have led to deepening tensions. The study concludes that the Syrian conflict was not merely a humanitarian or security issue but has become a key factor in international relations, reshaping bilateral relations, including Türkiye's relationship with the EU, particularly regarding its EU membership bid.