Subakromiyal ağrı sendromlu hastalarda klasik ve modifiye posterior omuz germe egzersizlerinin klinik ve ultrasonografik etkilerinin incelenmesi
Investigation of clinical and ultrasonographic effects of traditional and modified posterior shoulder stretching exercise training in patients with subacromial pain syndrome
- Tez No: 913387
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmamızda glenohumeral internnal rotasyon defisiti (GİRD) olan subakromiyal ağrı sendromlu (SAS) bireylerde 8 haftalık fizyoterapi programı ile birlikte uygulanan klasik ve modifiye posterior omuz germe egzersizlerinin ultrasonografik ve klinik parametrelere uzun dönem etkisi araştırıldı. SAS'lı 60 hasta modifiye posterior omuz germe egzersizi grubu (MPOG), klasik posterior omuz germe egzersizi grubu (POG) ve kontrol grubu (KG) olarak 3 gruba randomize edildi. Hastaların omuz rotasyonel eklem hareketleri, posterior omuz gerginliği ve omuz eklem pozisyon duyusu (EPD) su kontrollü inklinometre ile; ağrı, görsel analog skalası ile; akromiyohumeral aralık (AHA), supraspinatus tendon parametreleri ve posterior kapsül kalınlığı ultrasonografi ile; rotator kılıf kas kuvveti dijital kuvvet ölçer ile; omuz fonksiyonel durum değerlendirmesi Modifiye Constant-Murley Omuz Skoru (Modifiye CMS) ile; üst ekstremite yeti yitimi düzeyi Kol Omuz El Sorunları Anketi formu (DASH) ile belirlendi. Değerlendirmeler tedavi öncesi, 8. hafta tedavi sonu ile 12. ve 24. hafta takip sürecinde gerçekleştirildi. Çalışmamızda, her iki germe egzersizinin ağrının azalmasında, omuz rotasyonel eklem hareket açıklığının artmasında, posterior omuz gerginliğinin azalmasında, fonksiyonellik ve yeti yitimi düzeyinin gelişmesinde, omuz rotasyonel EPD iyileşmesinde, rotator kılıf kas kuvvetinin artmasında KG' ye etkili olduğu gözlemlenmiştir. Posterior omuz kapsül kalınlığının azalmasında ve GİRD'in iyileşmesinde MPOG' un, POG ve KG' ye göre; AHA0°' artışında MPOG' un KG' ye göre daha etkili olduğu belirlendi. Bu gelişmeler takip süresi boyunca korundu.
Özet (Çeviri)
In our study, the long-term effects of traditional and modified posterior shoulder stretching exercises applied together with an 8-week physiotherapy program on ultrasonographic and clinical parameters in individuals with subacromial pain syndrome (SPS) with glenohumeral internal rotation deficit (GIRD) were investigated. Sixty patients with SPS were randomized into 3 groups as modified posterior shoulder stretching exercise group (MPSS), traditional posterior shoulder stretching exercise group (PSS) and control group (CG). The patients' shoulder rotational joint movements, posterior shoulder tightness and shoulder joint position sense (JPS) were determined with a bubble inclinometer; pain with a visual analog scale; acromiohumeral distance (AHD), supraspinatus tendon parameters and posterior capsule thickness with ultrasonography; rotator cuff muscle strength with an hand-held dynamometer; shoulder functional status assessment with Modified Constant-Murley Shoulder Score (Modified CMS); and upper extremity disability level with the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH). Evaluations were performed before treatment, at the end of the 8th week of treatment and at the 12th and 24th week follow-up periods. In our study, it was observed that both stretching exercises were effective in reducing pain, increasing shoulder rotational joint range of motion, decreasing posterior shoulder tightness, improving functionality and disability levels, improving shoulder rotational JPS and increasing rotator cuff muscle strength. It was determined that MPSS was more effective than PSS and CG in improving posterior shoulder capsule thickness and GIRD; and MPSS was more effective than CG in increasing AHD0°. These improvements were maintained throughout the follow-up period.