A comparative analysis of climate policies of India, South Africa, Germany, and the United States
Hı̇ndı̇stan, Güney Afrı̇ka, Almanya ve ABD'nı̇n ı̇klı̇m politikalarının karşılaştırmalı analı̇zı̇
- Tez No: 913385
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
İklim değişikliği, modern çağın en acil sorunlarından birini temsil etmekte ve eşitlikçi bir küresel müdahale gerektirmektedir. Bu tez, her biri kendine özgü ekonomik, coğrafi ve siyasi bağlamlara sahip dört önemli ülkenin (Hindistan, Güney Afrika, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri) iklim değişikliğine yaklaşımlarının karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Bu tez, söz konusu ülkelerin BMİDÇS başvurularını inceleyerek iklim finansmanı, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme ile Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkılar (NDC'ler) arasındaki benzerlik ve farklılıkları araştırmaktadır. Tez aynı zamanda bu ülkelerin COP 1'den COP 28'e kadar gerçekleşen BMİDÇS müzakereleri sırasında gündeme getirdikleri iklimle ilgili konuları araştırarak müzakere pozisyonları ve ulusal çıkarlar ile uluslararası iklim yükümlülükleri arasındaki çatışmaları çözme stratejileri hakkında içgörü sağlamaktadır. Bulgular, ulusal öncelikler, tarihsel sorumluluklar ve ekonomik kapasitelerdeki önemli farklılıkların her ülkenin küresel iklim eylemine katkılarını etkilediği uluslararası iklim yönetişiminin karmaşık dinamiklerini ortaya koymaktadır. Tez, etkili iklim yönetişiminin sadece resmi iş birliği yaklaşımlarını değil, aynı zamanda tarafların küresel iklim eylemine katılımını tanımlayan güç eşitsizliklerini ve altta yatan sistemik zorlukları çözme kararlılığını da gerektirdiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle hem yeni hem de mevcut eşitsizlikleri ele almak ve iş birliği çerçevelerinin karşılıklı fayda sağlayan doğasını korumak için kurumsal süreçlere odaklanmak çok önemlidir. Sonuç olarak bu tez, bu dört ülkeyi kapsamlı bir şekilde karşılaştırarak küresel iklim müzakerelerindeki engellerin ve fırsatların anlaşılmasını sağlamakta ve iklim kriziyle mücadele etmek için özelleştirilmiş, uyarlanabilir ve iş birliğine dayalı çözümlerin gerekliliğinin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change represents one of the most pressing challenges in the modern era, requiring a unified, equitable global response. This dissertation offers a comparative analysis of the climate change approaches employed by four key countries—India, South Africa, Germany, and the United States—each embodying a unique economic, geographical, and political context. This dissertation investigates the similarities and differences in climate finance, technology transfer, and capacity building, and Nationally Determined Contributions (NDCs) by reviewing these countries' UNFCCC submissions. The dissertation also investigates the climate-related issues that these nations brought up during UNFCCC negotiations, which took place from COP 1 to COP 28, providing insights into their negotiation positions and strategies for resolving conflicts between national interests and international climate obligations. The findings demonstrate the intricate dynamics of international climate governance, where substantial differences in national priorities, historical responsibilities, and economic capacities influence each country's contributions to global climate action. The thesis highlights that effective climate governance necessitates not only formal approaches of collaboration but also a commitment to resolving power inequalities and underlying systemic challenges that define parties' participation in global climate action. Hence, it is crucial to focus on institutional processes to address both new and existing inequities and maintain the mutually beneficial nature of cooperative frameworks. Consequently, this dissertation compares these four countries comprehensively, enhancing the understanding of obstacles and opportunities in global climate negotiations and underscoring the necessity of customized, adaptive, and collaborative solutions to tackle the climate crisis.