Period taboo and period poverty in Türkiye: Cohort comparison
Türkiye'de regl tabusu ve regl yoksulluğu: Kohort karşılaştırması
- Tez No: 913463
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nüfusun aşağı yukarı yarısının deneyimlediği regl, günlük hayatın bir parçası olduğu halde stigmatize edilen, saklanan, gizlenen, konuşulmayan bir olgudur. Hem dünyadaki hem de Türkiye'deki literatür ve çalışmalar kısıtlıdır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlayan tez, feminist metodoloji ışığında regl, regl tabusu ve regl yoksulluğu kavramlarına odaklanmaktadır. Bu kavramları incelerken Türkiye'deki 18-25 yaş arasındaki ve 40 yaş ve üzeri menstrüatörlerin deneyimlerine odaklanılan toplam 32 yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Bu iki grubun regl deneyimlerinde ne gibi farklılıklar olduğu incelendi. Bu inceleme sırasında feminist metodoloji, kesişimsellik, queer teori ve beden politikaları olgularından faydalanıldı. Bu iki grubu kıyaslarken amaç, farklı jenerasyonların regli nasıl algıladığını gözlemlemek, alışkanlıkların nasıl değiştiğini anlamak, yaş faktörünün regl deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini görmek ve regl tabusu ve regl yoksulluğunun topluma içkin olup olmadığını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Menstruation, which is experienced by approximately half of the population, is a stigmatized, hidden, concealed, and unspoken phenomenon despite being a part of daily life. Literature and studies in both the world and Türkiye are limited. This thesis, which aims to fill the gap in the literature, focuses on the concepts of period, period taboo, and period poverty in light of feminist methodology. While examining these concepts, in total 32 semi-structured in-depth interviews were conducted focusing on the experiences of menstruators between the ages of 18-25 and 40 and above in Türkiye. The differences in the menstrual experiences of these two groups were examined. During this examination, feminist methodology, intersectionality, queer theory, and body politics were utilized. The aim of comparing these two groups is to observe how different generations perceive period, to understand how habits have changed, to analyze how age factor shape period experiences and to examine whether period taboo and period poverty are still inherent in society.