Çeşitli graflarda bazı baskınlık türlerinin incelenmesi üzerine
On examination of some domination types in various graphs
  1. Tez No: 913466
  2. Yazar: BÜŞRANUR KAYTAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇAKSU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bulanık graf kavramı ve onun genişletilmiş varyasyonları; karar verme, ağ oluşturma, en kısa yol ve benzeri gibi belirsizlikler de dahil olmak üzere birçok gerçek dünya sorununu ele almak için tasarlanmıştır. Bulanık graf teorisinde, belirsizliğin üyelik ve üye olmama değerlerindeki farklılıkların genelleştirilmesi, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bulanık graf çeşitleri üzerinde baskınlık tanımı kullanılarak günlük hayat problemlerinin çözümünün kolaylaştırılmasına katkı sağlanmıştır. Bu tezde bulanık graf, iki kutuplu bulanık graf, (2,1)-bulanık graf kavramlarının baskınlığı ele alınmıştır. Bulanık graflar ve bulanık graflarda baskınlık incelenmiştir. İki kutuplu bulanık graflar, iki kutuplu bulanık graflarda baskınlık ve uygulaması çalışılmıştır. Yeni bir kavram olan (2,1)-bulanık graflar, (2,1)-bulanık graflarda baskınlık tanımları yapılmış olup bu baskınlık üzerinde bir uygulama ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Fuzzy graph consept and its extended variations; designed to address many real-world problems, including uncertainties such as decision making, networking, shortest path, and so on. The generalization of fuzzy graph theory and the differences in membership and non-membership values of uncertainty forms the basis of this study. Additionally, by using the domination definition on fuzzy graph types, it has contributed to facilitating the solution of daily life problems. The aim of this thesis is to present the domination of the concepts of fuzzy graph, bipolar fuzzy graph, (2,1)-fuzzy graph. In the first part, fuzzy graphs and domination in fuzzy graphs are examined. In the second part, bipolar fuzzy graphs, domination in bipolar fuzzy graphs and its application are studied. In the last chapter, a new concept, (2,1)-fuzzy graphs and domination in (2,1)-fuzzy graphs are defined and an application on this domination is discussed.