Ordu ili Melet Irmağı Havzası Yüzey Araştırmaları ışığında Kalkolitik ve Erken Tunç Çağında Mesudiye
Mesudiye in the Chalcolithic and Early Bronze Age in the light of surveys investigations in the Melet River Basin of Ordu province
- Tez No: 913465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez çalışması, Ordu ili, Mesudiye ilçesinde gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmalarının sonuçlarını incelemekte ve değerlendirmektedir. Araştırma, Ordu İli Melet Irmağı Havzası Yüzey Araştırması (OMHAY) projesi kapsamında, bölgenin protohistorik dönem arkeolojik verilerini ortaya çıkarmak amacıyla 2018-2020 ve 2023 yılları arasında Mesudiye ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ana malzeme grubunu oluşturan seramik buluntuları, özelde Ordu ilinin genelde ise Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihine ışık tutmaktadır. Çalışmamızda Kalkolitik ve Erken Tunç Çağlarına tarihlendirilen 284 parça seramik kataloğa eklenmiştir. İncelenen parçalar ışığında Melet Irmağı Havzası, Orta Anadolu'nun protohistorik dönem kültürü ile Doğu Anadolu'nun Karaz-Erken Transkafkasya kültürü arasındaki bağlantıyı net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bunun yanında bölgedeki maden kaynaklarının, kültürel ve ekonomik ağların gelişimindeki stratejik rolünü vurgulamaktadır. Bu bağlamda OMHAY projesi verileri, bölgenin tarihsel ve kültürel mirasını daha iyi anlamamıza olanak sağlamakta ve gelecekte yapılacak çalışmalara önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines and evaluates the findings of archaeological surface surveys conducted in the Mesudiye district of Ordu province. The research was carried out within the scope of the Ordu Province Melet River Basin Surface Survey Project (OMHAY) between 2018–2020 and 2023, with the aim of uncovering the protohistoric archaeological data of the region. The pottery finds, which constitute the primary material group of this study, shed light on the history of the Ordu province in particular and the Eastern Black Sea region in general. A total of 284 ceramic fragments, dated to the Chalcolithic and Early Bronze Ages, have been cataloged as part of this study. Based on the analyzed pieces, the Melet River Basin clearly demonstrates a connection between the protohistoric cultures of Central Anatolia and the Karaz-Early Transcaucasian culture of Eastern Anatolia. Additionally, the research highlights the strategic role of the region's mineral resources in the development of cultural and economic networks. In this context, the findings of the OMHAY project contribute significantly to understanding the historical and cultural heritage of the region and serve as a crucial foundation for future studies.