Ceza muhakemesinde serbest delil takdiri ilkesi bağlamında vicdani kanaat
Conscientious in the context of the principle of free evaluation of evidence in criminal procedure
  1. Tez No: 913528
  2. Yazar: İPEK ALTINSABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Adaletin tesisinden sorumlu ceza muhakemesi süjeleri, içsel bir pusula olan vicdanlarına göre kanaat getirir. Bu çalışmada, vicdani kanaatine göre hüküm veren hakimin, muhakeme sürecinde karşılaştığı içsel faktörler (bilhassa psikolojik) ve dışsal faktörler ele alınmaktadır. Hakimin delilleri değerlendirme süreci ve bu sürecin denetimi çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Tanık beyanının itibari değerini takdir eden hakimin dikkat etmesi gereken hususlar değerlendirilmiştir. Bu hususta dolaylı tanık ve tanıklıkta beyana karşı beyan konuları önem arz etmektedir. Ceza muhakemesinde ispat bağlamında, ispat ölçütü, vicdani kanaatin dayandığı duruşmanın esası, hakimin takdir hatasına düşme nedenleri de tartışma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal procedure subjects, who are responsible for the establishment of justice, make judgments according to the conscience, which is an internal compass. In this study, the internal factors (especially psychological) and external factors that the judge, who makes a judgment according to conscience, encounters during the judgment process are discussed. The process of the judge's evaluation of the evidence and the supervision of this process is the subject of the study. The issues to be considered by the judge who evaluates the face value of the witness statement are evaluated. In this regard, the issues of indirect witness and counter-declaration in testimony are important. In the context of proof in criminal procedure, the standard of proof, the essence of the hearing on which the conscientious opinion is based, and the reasons for the judge's discretionary error are also discussed.