Ceza muhakemesinde hukuka aykırı deliller sorunu
The problem of improperly obtained evidence in criminal procedure
- Tez No: 950483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞAHİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ceza muhakemesinin amacı hukuki yolla maddi gerçeğe ulaşmaktır. Maddi gerçeğe ulaşılabilmesi için ceza muhakemesinde ispat faaliyeti yapılmaktadır. Bu ispata deliller aracılığıyla ulaşılabilecektir. Deliller, geçmişte yaşanan uyuşmazlık konusu olayı canlandırmamıza yarayan ispat araçlarıdır. Serbest delil sistemi kabul edilen ceza muhakemesinde bu serbestinin sınırını hukuka aykırı deliller oluşturmaktadır. Delil elde edilirken gerçekleştirilen hukuka aykırılık sonucu delil elde etme yasakları söz konusu olmaktadır. Bu yasaklar şüpheli veya sanığın özgür iradesi ile beyanda bulunması amacına hizmet etmektedir. Söz konusu hukuka aykırı delillerin muhakemede değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine yönelik birçok görüş öne sürülmüştür. Bu görüşler aynı zamanda delil yasaklarının amacını da ortaya koymaktadırlar. Bu çalışmada delil elde etme yasaklarının neler olduğuna ve bu delillerin neden değerlendirilme dışı bırakılması gerektiğine odaklanılacak, ayrıca bu delillerle ilgili ortaya çıkan birçok soruna çözüm önerileri getirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of criminal procedure is to reach the material truth through lawful means. In order to ascertain the material truth, the process of proof is conducted within the framework of criminal proceedings. This proof is achieved through evidence. Evidence serves as a means of proof that enables the reconstruction of past events subject to the dispute. In criminal procedure, which adopts the principle of free evaluation of evidence, the boundaries of this freedom are defined by improperly obtained evidence. When evidence is obtained through unlawful means, prohibitions on the admissibility of such evidence come into play. These prohibitions serve to ensure that the suspect or accused provides statements of their own free will. Numerous opinions have been expressed regarding whether unlawfully obtained evidence should be admissible in criminal proceedings. These differing views also reflect the underlying purpose of evidentiary prohibitions. In this study, the focus will be on the prohibitions related to the collection of evidence and the reasons why such evidence should be excluded from evaluation. Additionally, solutions will be proposed for the various problems that arise concerning this type of evidence.