Endülüs kültürünün gitar edebiyatına etkisi
The effects of Andalusian culture on guitar literature
  1. Tez No: 913529
  2. Yazar: DESTİNE TALU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİLARA GÖZDE ARAZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Endülüs, Müslümanların İspanyada bulundukları bölgeye verilen isimdir. Müslüman hâkimiyeti sonrasında da 'Andalucia' şeklinde kullanılmaya günümüzde İspanya'da devam edilmektedir. Günümüz İspanya'sının Güney şehirlerini içerisine alan bölgeyi oluşturmaktadır. Endülüs medeniyetinin dünya tarihine sadece siyasi alanda değil bilim, sanat, kültür ve eğitim alanlarında da önemli katkıları olmuştur. Toplumun çeşitli etnik gruplardan oluşması Endülüs kültürünün oluşumunda etkili olmuştur. Farklı yaşam tarzlarının birleşiminden doğan ve hayatın her alanında kendini gösteren farklılıklar sayesinde Endülüs'te din, siyaset, mimari, eğitim, sanat, müzik vb. her alanda ortak bir kültür oluşturulmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, Endülüs bölgesi ve kültüründen genel bir çerçeve içerisinde bahsedilmiş ve bu kültürün sanat, edebiyat, eğitim ve mimari başta olmak üzere çeşitli alanlardaki etkisi üzerinde durulmuştur. Buna ek olarak tezin ana konusu olan Endülüs bölgesi, bu bölgede geliştirilen sanat faaliyetleri incelenmiş ve özellikle gitar müziğine etkilerine yer verilmiştir. Gitarın Endülüs bölgesindeki kullanım alanları ve yıllar içerisindeki gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Andalusia is the name given to the region where Muslims live in Spain. After Muslim rule, practices such as 'Andalucia' continue in Spain today. Today, space is reserved for the Southern cities of Spain. The Andalusian civilization has made significant contributions to the world not only in the field of political culture, but also in the fields of science, art and education. The fact that the society consists of various ethnic groups has been effective in the formation of Andalusian culture. Thanks to the differences arising from the combination of different lifestyles and manifesting themselves in all areas of life, religion, politics, architecture, education, art, music, etc. in Andalusia. It has provided a common cultural opportunity in every field. This is possible, the Andalusia region and its parts are mentioned in a general framework and its influence on various fields, especially art, literature, education and architecture, is emphasized. In addition, the Andalusia region, which is the main subject of the thesis, and the artistic activities that can be found in this region are examined and especially their effects on guitar recordings are included. The usage areas of the guitar in the Andalusian regions and its characteristics over the years are different.