Ann Petry'nin romanlarında kesişimsellik: Siyah feminist teori bağlamında Sokak ve Ben, Tituba-Salem'in Kara Cadısı
Intersectionality in Ann Petry's novels: The Street and I, Tituba The Black Witch of Salem in the context of black feminist theory
- Tez No: 913537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kimi karakterler için geçici kimileri içinse sürekli eşitsizlik deneyimleri yaratan ırk, sınıf, cinsiyet gibi sosyal kategorilerin kesişimi ve bunlarla bağlantılı yasalar, politikalar gibi tüm yapılar bireylere marjinalleşme, dezavantaj ya da avantaj olarak yansıyabilmektedir. Fakat bu çalışmanın amacı, toplum içerisinde kimin daha az ya da daha çok avantajlı olduğuna dair bir sosyal hiyerarşik bir yapı oluşturmak değil; söz konusu sosyal kategorilerin kesişiminin yarattığı benzersiz siyah kadın deneyimlerine dikkat çekmektir. Dolayısıyla Siyah Feminist Teori bağlamında ve bu teorinin ayrılmaz parçası olarak Kimberle Crenshaw'ın Kesişimsellik kuramının izinde, siyah Amerikan edebiyatı yazarlarından ve kimilerince“beklediğimiz yazar”olarak sözü edilen fakat siyah bir kadın yazar olarak kendisi ve eserleri sıklıkla gözardı edilmiş Ann Petry'nin Ben Tituba, Salem'in Kara Cadısı ve Sokak romanlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Petry'nin Amerikan tarihinin biri 17.yüzyıl diğeri 20.yüzyıl olmak üzere oldukça farklı iki dönemini yansıtan ve biri Salem diğeri Harlem olarak hem kırsal hem şehir yaşamından örnekler sunan eserleri ile siyah kadın başkahramanların kesişen deneyimleri karşılaştırmalı bir biçimde aydınlatılmaktadır. Siyah kadının en çok maruz kaldığı ırk, sınıf ve cinsiyet'e dair söylem ve pratiklerin kümülatif değil, kesişimsel bir bakış ile yorumlanması söz konusudur. Dolayısıyla, ideolojik baskı sistemlerinin birbirine nasıl eklemlendiği ve nasıl bir döngü yarattığı incelenerek, kesişimselliğin kadın başkahramanların hayatlarına ve genel insan ilişkilerine etkileri irdelenmektedir. Erken bir siyah feminist olarak hem Petry'nin hem de Siyah Feminist Teori'nin tepki gösterdiği beyaz erkek, beyaz kadın ve siyah erkek tutumları detaylı bir şekilde incelenerek siyah kadının ortaçağdaki ve modern çağdaki toplumsal konumu ve değişimi gözlemlenmektedir. Siyah kadın kahramanların kesişimsel baskılar karşısındaki tepkilerine ve mücadele biçimlerine odaklanılarak, Petry'nin toplumsal eleştirilerine açıklık getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The intersection of social categories such as race, class, and gender, and all related structures such as laws and policies that create temporary experiences of inequality for some characters and permanent experiences of inequality for others can be reflected as marginalization, disadvantage, or advantage for individuals. However, the purpose of this study is not to create a social hierarchical structure of who is more or less advantaged, but to draw attention to the unique black women's experiences created by the intersection of these social categories. Therefore, in the context of Black Feminist Theory, and following Kimberle Crenshaw's theory of Intersectionality as an integral part of this theory, the novels I Tituba, The Black Witch of Salem, and The Street by Ann Petry, who has been referred to by some as 'the writer we have been waiting for' but whose work as a black woman writer has often been ignored, will be analyzed. The intersecting experiences of black female protagonists will be illuminated comperatively through Petry's works, which reflect two quite different periods of American history, one in the 16th century and the other in the 20th century, and present examples from both rural and urban life, one in Salem and the other in Harlem. The discourses and practices related to race, class, and gender, to which black women are most exposed, will be interpreted with an intersectional rather than cumulative perspective. In this context, the effects of intersectionality on the lives of the female protagonists and general human relations will be analyzed by examining how ideological systems of oppression are articulated and how they create a cycle. By analyzing in detail the attitudes of white men, white women, and black men to which both Petry, as an early black feminist, and Black Feminist Theory reacted, the social position and change of black women in medieval and modern times will be observed. By focusing on the reactions and struggles of black heroines to intersectional oppression, Petry's social criticisms will be clarified.