Deutsch-Türkische beziehungen im kontext des Orientalismus und der imagologie: Der Erste Weltkrieg und die Türkische Kultur aus der perspektive von General Kreß von Kressenstein.
Oryantalizm ve imge bilim bağlamında Türk-Alman ilişkileri: General Kreß Von Kressenstein'ın gözüyle I. Dünya Savaşı ve Türk kültürü
  1. Tez No: 913586
  2. Yazar: ANIL ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Edward Said'in Oryantalizm kuramı ışığında, Alman General Friedrich Kress von Kressenstein'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndaki deneyimlerini anlattığı hatıratı incelenmiştir. Araştırmada, söz konusu hatıratta yer alan oryantalist söylemleri belirlemek ve bu söylemlerin Doğu-Batı ilişkileri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Said'in Oryantalizm kuramı ve Philipp Mayring'in Nitel İçerik Analizi yöntemi kullanılarak hatırat derinlemesine analiz edilmiştir. Ayrıca, Edward Said'in Oryantalizm kuramı, Batı'nın Doğu'yu nasıl algıladığı ve bu algının tarihsel, kültürel ve siyasi kökenleri üzerinde durulmuştur. Edward Said'e göre Oryantalizm, Batı'nın öz çıkarlarını gerçekleştirmek amacıyla bilinçli ve sömürgecilik anlayışının bir ürünü olarak kurguladığı bir söylemdir. Araştırmada, bu teorik çerçeveye dayanarak, Kress von Kressenstein'ın hatıratında yer alan ifadeler, Doğuluları küçümseyen ve Batılıları yücelten temalar bağlamında incelenmiştir. Bulgular, Edward Said'in görüşlerini destekler biçimde, hatıratta sıklıkla Doğuluların geri kalmış, yetersiz ve ilkel olarak betimlendiğini; buna karşılık Batılıların üstün, güçlü ve ilerlemiş olarak tasvir edildiğini ortaya koymaktadır. Hatıratta, özellikle Osmanlı toplumunun geri kalmışlığına vurgu yapılmakta ve Batılı toplumların üstünlüğü ön plana çıkarılmaktadır. Bu durum, Edward Said'in oryantalizm düşüncesine göre, Batılıların Doğuluları ötekileştirme ve aşağı görme eğilimlerinin bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Kress von Kressenstein'ın hatıratındaki oryantalist ifadeler de Edward Said'in Oryantalizm kuramına somut bir örnek teşkil etmekte ve böylece Batı'nın Doğu'yu nasıl algıladığının anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışma ayrıca, Edward Said'in Oryantalizm kuramına ve Doğu imajının şekillenme süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, bu tür çalışmaların zihinlerdeki Doğu imajının nasıl iyileştirilebileceği konusunda yeni fikirler vermesi umut edilmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, Oryantalizm ve Doğu-Batı ilişkileri üzerine yapılan çalışmalara bir yenisini eklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, guided by Edward Said's Orientalism theory, the memoir of German General Friedrich Kress von Kressenstein about his experiences in the Ottoman Empire was examined and it was aimed to determine the orientalist discourses in the memoir and to evaluate the effects of these discourses on East-West relations. The memoir was analyzed deeply using Said's theory of Orientalism and Philipp Mayring's Qualitative Content Analysis method. In addition, Orientalism, how the West perceives the Orient and the historical, cultural, and political roots of this perception are emphasized. According to Said, Orientalism is a discourse that the West constructs consciously as a product of its colonialism understanding to realize its own interests. In this research, based on this theoretical framework, the expressions in the memoir were examined in the context of themes that belittle Orientals and glorify Occidentals. The findings support Said's views, showing that Orientals are often portrayed as backward, inadequate, and primitive. On the other hand, it reveals that Westerners are portrayed as superior, powerful, and advanced. The backwardness of Ottoman society is emphasized, and the superiority of Western societies is underlined. According to Orientalism, this situation is seen as indicative of the tendency of Occidentals to marginalize and devalue Orientals. The orientalist expressions in Kress von Kressenstein's memoir also constitute a concrete example of Orientalism and thus contribute to a deeper comprehension of how the West perceives the Orient. This study also aims to contribute to Said's Orientalism theory and to a better understanding of the processes of shaping the image of the Orient. In addition, it is hoped that such studies will provide new insights into enhancing the perception of the Orient. As a result, this research adds a new one to the studies on Orientalism and East-West relations.